Z przepisów wynika bowiem jednoznacznie, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych – w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców. Nie dotyczy to jednak przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową (wtedy taka możliwość istnieje).

[b]Potwierdziła to Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 9 października 2008 r. (IBPB3/423-589/08/NG).[/b]

[srodtytul]Ta sama działalność, inny podmiot [/srodtytul]

W latach 2003 – 2007 przedsiębiorstwo państwowe poniosło stratę. Następnie zostało przekształcone – na skutek komercjalizacji – w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka, jako następca prawny przedsiębiorstwa, zastanawiała się, czy jest uprawniona do rozliczenia straty na podstawie art. 7 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Twierdziła, że kontynuuje działalność w pełnym zakresie przy zachowaniu dotychczasowych numerów NIP i REGON. Opodatkowane CIT będą takie same źródła przychodu.

Zdaniem spółki poniesiona strata z działalności gospodarczej może być rozliczona w następnych okresach. Dzieje się tak, gdyż strata będzie rozliczona z tego samego źródła przychodów (rodzaj działalności się nie zmienił). Spółka stała się kontynuatorem praw i obowiązków przedsiębiorstwa państwowego zgodnie z art. 93a § 1 ordynacji podatkowej. Na skutek przekształcenia wstąpiła we wszystkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki.

Z twierdzeniami tymi nie zgodziła się jednak izba skarbowa.

[srodtytul]Od zasady są wyjątki[/srodtytul]

Komercjalizacja polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę. Jeśli z przepisów nie wynika nic innego, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków. Również zgodnie z art. 93a § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] osoba prawna zawiązana (powstała) między innymi w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Przepis ten ma jednak zastosowanie, tylko gdy odrębne ustawy nie stanowią inaczej. Tymczasem art. 7 ust. 3 pkt 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link] mówi, że [b]przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych – w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową[/b].

Dodatkowo z art. 7 ust. 4 ustawy o CIT wynika, że przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, a w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe.