Jej celem jest ustalenie udziałów jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.

[b] Uwaga:[/b] pojęcie zakład (oddział) w rozumieniu art. 28 ust. 1 ustawy o CIT nie jest równoznaczne z pojęciem oddziału przedsiębiorcy zagranicznego w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zakład (oddział) dla celów sporządzenia informacji CIT-ST i CIT-ST/A należy utożsamiać raczej z filią bądź też miejscem świadczenia pracy.

Zgodnie z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=248477]rozporządzeniem ministra finansów z 4 grudnia 2007 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (DzU nr 230, poz. 1693)[/link] kryterium rozstrzygającym o istnieniu zakładu jest miejsce świadczenia pracy wynikające z umowy o pracę. W efekcie trzeba wykazywać nie tylko klasyczne zakłady (np. filie zakładów produkcyjnych położone w różnych miejscowościach), ale także nadać charakter zakładu poszczególnym pracownikom świadczącym pracę w domu.

Warto pamiętać, że informację CIT-ST składa się również w terminie wpłaty zaliczki na podatek za pierwszy miesiąc roku podatkowego oraz każdorazowo w terminie wpłaty zaliczki na podatek w razie zmian stanu zatrudnienia w trakcie roku podatkowego, wpływających na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na terenie danej gminy w liczbie zatrudnionych ogółem. W praktyce oznacza to konieczność składania informacji CIT-ST przy niemal każdej zmianie liczby pracowników. Załącznikiem do formularza CIT-ST jest informacja CIT-ST/A o zakładach (oddziałach).

[ramka][b]Przykład[/b]

Klon sp. z o.o. do rocznego zeznania CIT-8 powinna dołączyć informację CIT-ST. Oto jak wypełni poszczególne pozycje tego formularza.

W poz. 6 poda kolejny numer dokumentu CIT-ST oraz ogólną liczbę wszystkich składanych formularzy (gdy osoba prawna ma liczne zakłady, a w praktyce, zwłaszcza przy dużej liczbie osób pracujących w domu, należy liczyć się z koniecznością złożenia większej liczby informacji CIT-ST). Spółka Klon w poz. 6 wpisuje 1/1.

W polu 22 wskazuje całkowitą liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na ostatni dzień roku podatkowego (tj. 31 grudnia 2008 r.). Spółka w tym miejscu wpisze liczbę 117.

W sekcji E wykazuje wszystkie zakłady (oddziały), w których pracownicy zobowiązani są do świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę. W kolejnych pozycjach spółka podaje położenie siedziby w Katowicach oraz liczbę zatrudnionych w niej osób, a także lokalizacje poszczególnych zakładów (można dodatkowo podać kody terytorialne GUS w polu nazwa gminy) oraz dane dotyczące liczby pracowników, którzy świadczą w nich pracę. Dla zakładów w Chrzanowie i Tomaszowie Lubelskim nie wyszczególnia REGON ani NIP. Wystarczy nazwanie zakładów (oddziałów) zgodnie z miejscem ich położenia, np. Klon sp. z o.o. Chrzanów.

W osobnych liniach wskazuje czterech pracowników z działu księgowości oraz podaje miejsce świadczenia przez nich pracy; są to ich adresy zamieszkania (dla każdego z pracowników można również podać ich osobiste NIP).

Dane o poszczególnych zakładach przeniesie do odpowiednich sekcji (od B1 do B2) załącznika CIT-ST/A oraz uzupełni szczegółowe dane adresowe. Spółka Klon będzie musiała przygotować dwie informacje CIT-ST/A.[/ramka]

[i]Grzegorz Proksa jest konsultantem w Dziale Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers

Anna Paryła jest doradcą podatkowym, starszym konsultantem w tym dziale[/i]