Przedsiębiorca może się rozliczać co miesiąc lub raz na kwartał. Deklaracje VAT-7 składają podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, zobowiązani do składania deklaracji za okresy miesięczne. Deklaracje VAT-7K składają mali podatnicy rozliczający podatek za okresy kwartalne zgodnie z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT. Natomiast deklaracje VAT-7D składają pozostali podatnicy, którzy również postanowili się rozliczać co cztery miesiące zgodnie z art. 99 ust. 3 ustawy o VAT.

Wszystkie te formularze możemy dostać w urzędzie skarbowym albo pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów ([link=http://www.mf.gov.pl]www.mf.gov.pl[/link]).

Obowiązują wzory wprowadzone [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=290936]rozporządzeniem z 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (DzU nr 211, poz. 1333)[/link]. Do 31 grudnia 2009 r. mogą być stosowane stare wzory deklaracji.

[srodtytul]Termin złożenia [/srodtytul]

Deklaracje składa się w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym. Poszczególne pozycje deklaracji wypełnia się, podając pełne złote, pomijając grosze. Wpisywane w poszczególne pozycje kwoty zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwoty wynoszące mniej niż 50 groszy się pomija, a wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Wszystkie wielkości ujemne poprzedza się znakiem minus (-). Niewypełnienie którejś z pozycji dotyczących rozliczania podatku należnego, naliczonego oraz obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu jest równoznaczne z wpisaniem zera (0).

Reklama
Reklama

Deklaracje VAT-7, 7K i 7D co do zasady nie różnią się między sobą ani w konstrukcji, ani w sposobie wypełniania.

[srodtytul]Część A, czyli miejsce składania [/srodtytul]

W pozycji 6 wpisujemy urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności. Natomiast w pozycji 7 podajemy cel złożenia formularza. Zaznaczenie kwadratu pierwszego (1) oznacza złożenie deklaracji. Wybór kwadratu drugiego (2) to korekta deklaracji.

[srodtytul]Część B, czyli dane podatnika[/srodtytul]

W tej części formularzy podajemy dane identyfikacyjne podatnika. Zależnie od tego, czy jest nim osoba fizyczna czy np. prawna będą to: pełna nazwa, REGON, nazwisko, pierwsze imię, data urodzenia, PESEL. Wpisujemy także adres siedziby lub zamieszkania.

[srodtytul]Część C – miejsce na podatek należny[/srodtytul]

W tej części wykazujemy czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja po uwzględnieniu korekt wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy oraz innych korekt wynikających z przepisów o VAT, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja.

Co do zasady podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W tej części formularza wykazuje się też czynności wykonywane poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

W pozycji 20 wykazujemy dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 lub art. 82 ustawy.

W polu 21 wpisujemy dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ustawy o VAT, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ustawy o VAT.

Pole 30 dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Chodzi tu o czynności, o których mowa w art. 13 ustawy, jeżeli podatnik zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT-UE zgodnie z art. 97 ustawy o VAT.

W polu 32 wykazujemy wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) obliczoną zgodnie z art. 31 ustawy o VAT. Suma kwot wykazanych w okresie jednego kwartału będzie porównywana z wartością WNT wykazaną w informacji podsumowującej. W pozycji tej należy również wykazać WNT, o którym mowa w art. 138 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy (dane te wykazuje ostatni w kolejności podatnik rozliczający się w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej wg procedury uproszczonej). Również w tej pozycji uwzględnia się wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 136 ustawy (dane dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które zostało uznane za opodatkowane na terytorium kraju na podstawie zastosowania w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej procedury uproszczonej, podaje drugi w kolejności podatnik rozliczający się w tej transakcji wg procedury uproszczonej).

W pozycji 33 natomiast wykazuje się łączną wartość podatku należnego od WNT, obliczoną wg obowiązujących stawek, z wyłączeniem transakcji, o których mowa w art. 136 ustawy.

Pozycje 38 i 39 wypełnia nabywca towarów, jeżeli dokonującym dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z wyłączeniem dostaw dokonywanych w ramach procedury uproszczonej, o której mowa w art. 135 – 138 ustawy. W pozycjach tych nie uwzględnia się dostaw, od których podatek od towarów i usług rozliczył dostawca.

Z kolei w pozycji 41 wykazuje się podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, wykazany w pozycji 33, podlegający wpłacie na rachunek urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy.

[srodtytul]Część D – rozliczenie podatku naliczonego[/srodtytul]

Tutaj wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego na zasadach określonych w przepisach art. 86 – 93 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.

W pozycji 44 uwzględnia się również podatek naliczony nierozliczony w poprzednich okresach, w związku z tym, że nie były wykonywane czynności opodatkowane (art. 86 ust.19 ustawy).

W pozycji 46 wykazuje się wartość netto nabytych przez podatnika towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym były zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy.

W pozycji 47 wykazuje się kwotę podatku naliczonego od nabytych przez podatnika towarów i usług wymienionych w pozycji 46.

[srodtytul]Część E, czyli obliczenie zobowiązania [/srodtytul]

Odliczeń z tytułu zakupu kas rejestrujących dokonuje się w pozycji 53 lub 62 w następujący sposób:

- w przypadku wystąpienia nadwyżki podatku należnego nad naliczonym – w pozycji 53 wpisuje się kwotę wydatkowaną na zakup kas rejestrujących, w części przysługującej do odliczenia w danym okresie rozliczeniowym, do wysokości tej nadwyżki;

- w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest większa lub równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym – w pozycji 62 wpisuje się kwotę przysługującego w tym okresie podatnikowi zwrotu z tytułu nabycia kas rejestrujących.

W pozycji 54 wykazuje się kwotę podatku objętą zaniechaniem poboru na podstawie art. 22 ordynacji podatkowej do wysokości nadwyżki podatku należnego nad naliczonym pomniejszonej o kwotę z pola 53.

W pozycji 57 wykazuje się również podatek naliczony, który w związku z brakiem czynności opodatkowanych będzie podlegał przeniesieniu do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

[srodtytul]Część F, czyli informacje[/srodtytul]

W tej części podatnik zaznacza odpowiednie kwadraty, jeżeli w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, wykonywał czynności, o których mowa w art. 119, art. 120 ust. 4 lub 5, art. 122 lub art. 136 ustawy o VAT, a w szczególności zaznacza:

- kwadrat w pozycji 69 – jeżeli świadczył usługi turystyki, przy świadczeniu których nabywał towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (art. 119 ustawy);

- kwadrat w pozycji 70 – jeżeli dokonywał dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez niego lub importowanych w celu odsprzedaży, w stosunku do których zastosowano szczególną procedurę polegającą na opodatkowaniu marży (art. 120 ust. 4 lub 5 ustawy);

- kwadrat w pozycji 71 – jeżeli dokonywał czynności polegających na dostawie lub wewnątrzwspólnotowym nabyciu złota inwestycyjnego, zwolnionych od podatku zgodnie z art. 122 ust. 1 ustawy lub będąc agentem działającym w imieniu i na rzecz innych osób, pośredniczył w dostawie takiego złota dla swojego zleceniodawcy zgodnie z art. 122 ust. 2 ustawy;

- kwadrat w pozycji 72 – jeżeli będąc drugim w kolejności podatnikiem, dokonał transakcji trójstronnej przy zastosowaniu procedury uproszczonej (art. 136 ustawy).

[srodtytul]Część G, a więc dane o załącznikach [/srodtytul]

W pozycji 73 należy zaznaczyć kwadrat pierwszy (1) „tak”, jeżeli podatnik składa wniosek o zwrot podatku lub różnicy podatku, w przypadkach gdy:

1) dokonywał dostawy towarów lub świadczył usługi poza terytorium kraju i nie dokonywał sprzedaży opodatkowanej;

2) występuje o zwrot w formie zaliczki;

3) posiada koncesję na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin lub wydobywanie kopalin ze złóż;

4) dokonywał nabycia (importu) towarów lub usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej;

5) w innych przypadkach niż wymienione w pkt 1 – 4, jeżeli wniosek o zwrot składany jest zgodnie z przepisami o VAT, wraz z deklaracją podatkową, a kwota wnioskowanego zwrotu stanowi kwotę podatku naliczonego lub kwotę różnicy podatku wynikającą z tej deklaracji.

W przeciwnym wypadku należy zaznaczyć kwadrat drugi (2) „nie”.

W pozycji 74 należy zaznaczyć kwadrat pierwszy (1) „tak”, jeżeli podatnik składa wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu podatku, w przeciwnym wypadku należy zaznaczyć kwadrat drugi (2) „nie”.

Pozycja 75 dotyczy tego, czy podatnik wnioskuje o zaliczenia nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Ostatnia część H to oświadczenie podatnika lub osoby go reprezentującej o znajomości przepisów kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.

[ramka][b]Ważne[/b]

VAT-7D to deklaracja przeznaczona dla podatników rozliczających się kwartalnie. Nie dotyczy małych podatników.[/ramka]

[ramka][b]Jak nie popełnić błędu[/b]

Najczęstsze pomyłki w wypełnianiu deklaracji VAT-7/VAT-7K to:

- niewypełnianie pozycji 65, 66 lub 67 dotyczących określenia terminów 25, 60 lub 180 dni żądania zwrotów,

- niezakreślanie obowiązujących w deklaracji pozycji 73 i 74 dotyczących informacji o załącznikach, tj. złożonych wniosków o zwrot podatku lub o przyspieszenie terminu zwrotu podatku. [/ramka]

[ramka][b]Import towarów[/b]

W części C deklaracji VAT-7 i VAT-7 K w pozycji 34 podatnicy mogą określić podstawę opodatkowania i wartość podatku należnego w odniesieniu do importu towarów podlegającego rozliczeniu zgodnie z art. 33a ustawy o VAT.

Jest to nowe rozwiązanie, którego nie było w poprzednich deklaracjach. Jest korzystne dla podatników, ponieważ oznacza możliwość rozliczenia VAT od importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej. Możliwość ta jest również przewidziana w formularzu VAT-7D. Zmiana została wprowadzona w celu poprawy płynności finansowej importerów, ponieważ VAT mogą obecnie rozliczać w podobny sposób jak przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Jednak kwotę VAT należnego z tytułu importu towarów można wykazać w deklaracji tylko w przypadku stosowania procedury uproszczonej. [/ramka]