Osoby zakładające firmę wybierają często liniową stawkę 19 proc. Muszą jednak pamiętać o kilku związanych z tym ograniczeniach. Zgodnie z ustawą o PIT podatnik ma prawo do stawki liniowej, jeśli ani w poprzednim, ani w bieżącym roku podatkowym nie ma przychodów z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Chodzi tu wyłącznie o usługi odpowiadające czynnościom, które wykonywał, będąc jeszcze zatrudnionym na etacie.
[srodtytul]Sankcje za niedopatrzenie [/srodtytul]
Jeśli przedsiębiorca nie zachowa odpowiedniej przerwy, traci prawo do tego sposobu rozliczenia. Oznacza to konieczność zapłaty podatku według skali. Od początku 2009 r. obowiązują stawki 18 i 32 proc., wcześniej – 19, 30 i 40 proc.
Przekonał się o tym podatnik, który w 2004 r. rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i zadeklarował, że wybiera liniową stawkę PIT. Następnie w latach 2005 – 2006 był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W 2007 r. nadal – tym razem w ramach działalności gospodarczej – świadczył takie same usługi na rzecz byłego pracodawcy. Z tego powodu urząd skarbowy zakwestionował w trakcie kontroli dokonane przez niego rozliczenie liniowe. Podatnik musiał dopłacić podatek z odsetkami.
W 2008 r. przedsiębiorca nadal współpracował z byłym pracodawcą, jednak nie obowiązywało go już ograniczenie związane z zatrudnieniem w 2006 r. na umowę o pracę. Przysługiwało mu więc prawo do rozliczenia według stawki 19 proc. Potwierdził to w [b]interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB1/415-1299/08-2/ES)[/b].
Przedsiębiorca powinien jednak pamiętać, że po tym, gdy wcześniej stracił prawo do rozliczenia liniowego, musi ponownie zawiadomić urząd skarbowy o wyborze tej formy opodatkowania. Nie ma bowiem znaczenia, że dokonał takiego zawiadomienia w 2004 r.
Należy pamiętać, że w wielu przypadkach osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą korzystać ze stawki liniowej także wówczas, gdy świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.
[srodtytul]Czasem można [/srodtytul]
Chodzi o sytuacje, kiedy usługi te nie są tożsame z obowiązkami wykonywanymi na etacie. Wynika tak z [b]interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB1/415-1197/08-3/ES)[/b]. Odpowiadał on na pytanie podatniczki, która od października 2008 r. świadczy na rzecz pracodawcy usługi z zakresu księgowości, jak m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych i sporządzanie bilansów rocznych. Jednocześnie firma zlecająca jej te usługi zatrudnia ją na umowę o pracę w celu prowadzenia biura.
Dyrektor izby zgodził się z opinią, że zakres czynności wykonywanych przez kobietę na podstawie umowy o pracę jest rozbieżny z zakresem świadczonych przez nią usług księgowych. Kobieta ma zatem prawo, by uzyskiwane przez nią dochody z działalności gospodarczej były opodatkowane 19-proc. podatkiem liniowym.
[ramka][b]Potrzebne oświadczenie[/b]
Zainteresowani mogą korzystać ze stawki liniowej, pod warunkiem że do 20 stycznia roku podatkowego złożą w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeśli ktoś rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, musi zrobić to do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, ale nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. [/ramka]