Wiele firm świadczących usługi budowlane wykorzystuje w swojej pracy zarówno materiały własne, jak i powierzone przez inwestora. Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem mają jednak wątpliwości, jaką stawkę podatku powinni zastosować w przypadku korzystania z materiałów, które zostały im powierzone.

[srodtytul]Działalność usługowa[/srodtytul]

Otóż działalność usługowa obejmuje czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie PKWiU. Taką generalną zasadę przewidziano w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z jej przepisami od przychodów z robót budowlanych stawka ryczałtu wynosi 5,5 proc.

Ustawowe regulacje nie uzależniają stawek podatku od przychodów z robót budowlanych od tego, czy są one wykonywane przy wykorzystaniu materiałów własnych czy powierzonych.

[srodtytul]Budowlane, czyli jakie?[/srodtytul]

Przez roboty budowlane należy rozumieć czynności wymienione w sekcji F, dziale 45. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Dział ten obejmuje prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę, roboty fundamentowe, wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów, roboty montażowe, instalacyjne oraz wykończeniowe.

W tej sprawie organy podatkowe zajmują jednoznaczne stanowisko (np. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 października 2008 r., ILPB1/415-560/08-2/AA[/b]). Twierdzą, że dla robót budowlanych wymienionych we wspomnianym dziale 45 PKWiU stawka ryczałtu wynosi 5,5 proc. bez względu na to, czy do ich wykonania wykorzystane są materiały własne przedsiębiorcy czy też materiały powierzone.

[ramka][b]GPP>przykład[/b]

Pan Stanisław prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych. Wykonuje roboty murarskie, instaluje centralne ogrzewanie, tynkuje, maluje oraz zakłada stolarkę budowlaną. Czynności te wymienione są w dziale 45 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.Przedsiębiorca niedawno rozpoczął prace budowlane związane z remontem jednego budynku oraz wznoszeniem drugiego. Wykonując zlecone mu prace, korzysta z materiału powierzonego przez inwestora.

Pan Stanisław rozlicza się na zasadach przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przedsiębiorca ten może zastosować stawkę ryczałtu, która wynosi 5,5 proc. przychodu.[/ramka]

Przepisy wspomnianej ustawy nie rozgraniczają bowiem stawek ryczałtu dla robót budowlanych wykonywanych z materiałów własnych i powierzonych. Także w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w dziale 45, nie klasyfikuje się prac budowlanych ze względu na to, czy są wykonywane z materiałów własnych czy powierzonych.