W praktyce często się zdarza, że podatnik ma kilka wymagalnych wierzytelności względem tego samego dłużnika. Dokumentuje jednak nieściągalność tylko jednej z nich (np. za pomocą postanowienia sądu czy komornika). Czy to wystarczy, aby pozostałe wierzytelności należne od tego samego dłużnika mogły być zaliczone do kosztów podatkowych? Przedsiębiorcy często uważają, że tak. Nie mają jednak racji.

Nie pozwalają na to przepisy. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 25 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) [/link]nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne. Jeżeli jednak nieściągalność zostanie udokumentowana postanowieniami odpowiednich organów, tj. sądu lub organu egzekucyjnego, to takie wierzytelności można uznać za koszty uzyskania przychodów.

Aby jednak wierzytelność potraktować jako nieściągalną i zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów, trzeba posiadać postanowienie o nieściągalności uznane przez wierzyciela za odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego. Pozwoli na to również postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku (gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania) lub postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, lub też postanowienie sądu o ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku.

Istotne jest jednak to, że [b]konieczność udokumentowania nieściągalności wierzytelności (np. postanowieniem organu egzekucyjnego lub sądu) musi być spełniona w stosunku do każdej wierzytelności z osobna.[/b] Jeżeli więc zdarzy się, że podatnik posiada kilka wierzytelności względem tego samego dłużnika, to udokumentowanie nieściągalności w stosunku do jednej z nich nie daje prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozostałych wierzytelności. Potwierdzają to również orzeczenia sądów. Przykładem może być [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 lipca 2007 r. (III SA/Wa 534/07).[/b]

[ramka][b]GPP - uwaga [/b]

Jeśli podatnik ma kilka wierzytelności w stosunku do tego samego dłużnika, to udokumentowanie nieściągalności tylko jednej z nich nie pozwoli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pozostałych wierzytelności.[/ramka]