[b]Nie[/b] Obowiązek podatkowy powstanie natomiast, jeśli działalność w Polsce jest prowadzona w formie spółki.

Firmy zagraniczne prowadzące działalność w Polsce niejednokrotnie dokonują transferów zysków poza jej terytorium. W tym wypadku szczególnie istotny jest wybór formy prawnej prowadzenia działalności. Jeśli będzie to oddział, przedstawicielstwo lub zakład, dochody transferowane na rzecz spółki macierzystej położonej za granicą co do zasady nie będą podlegały opodatkowaniu. Oddziały, zakłady i przedstawicielstwa nie mają bowiem w stosunkach gospodarczych odrębnej od przedsiębiorcy zagranicznego (który je utworzył) podmiotowości prawnej. Podatnikiem jest przedsiębiorca zagraniczny.

Inaczej będzie, jeśli działalność w Polsce jest prowadzona w formie spółki. Wypłacany za granicę dochód będzie obciążony 19-proc. podatkiem, i to niezależnie od tego, czy płatności będą dokonywane na rzecz spółki macierzystej, czy też innych podmiotów.

Ta ogólna zasada jest jednak modyfikowana w sytuacji, gdy Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem odbiorcy płatności. Umowa może przewidywać zastosowanie obniżonej stawki lub zwolnienie z obowiązku pobrania podatku. Warunkiem zastosowania przepisów umowy jest posiadanie przez spółkę certyfikatu rezydencji odbiorcy płatności. Jest to zaświadczenie o miejscu siedziby odbiorcy dla celów podatkowych, wydane przez władze podatkowe w jego państwie.

[i]Renata Madej jest doradcą podatkowym, menedżerem w zespole Global Compliance Services w biurze krakowskim firmy PricewaterhouseCoopers

Donata Koreń jest konsultantką w zespole Global Compliance Services w biurze krakowskim firmy PricewaterhouseCoopers[/i]