Wystąpiliśmy do urzędu skarbowego (tzw. duży urząd) o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Jego pracownik poinformował nas, że w naszej sprawie toczy się postępowanie o unieważnienie numeru NIP, o czym nic nie wiedzieliśmy. W 2005 r. złożyliśmy do tego urzędu wniosek o nadanie numeru NIP. Poinformowano nas wówczas, że nie jest to właściwy urząd (mimo 33 proc. kapitału zagranicznego w spółce) i odesłano do innego – według właściwości miejscowej. Ten urząd wniosek przyjął i nadał numer NIP. Teraz jednak stwierdził, że wydał decyzję bezprawnie, ponieważ od samego początku właściwy dla nas był tzw. duży urząd. W związku z tym przesłał wniosek o uznanie decyzji za nieważną do izby skarbowej, a jego kopię do wiadomości dużego urzędu. Jakie to ma dla nas skutki? Czy musimy korygować wszelkie deklaracje podatkowe, wystawione i otrzymane faktury?
Spółka nie powinna ponosić negatywnych konsekwencji nieprawidłowości w działaniu organów podatkowych, gdyż w żaden sposób nie przyczyniła się do ich powstania. W opisanej sytuacji podatnik działał w dobrej wierze i złożył wymagane dokumenty dla celów rejestracji na VAT do urzędu wskazanego mu przez pracowników organów podatkowych. Ze swojej strony spółka dopełniła wszelkiej staranności, ale została wprowadzona w błąd. Anulowanie numeru NIP nie powinno wiązać się z korektą wystawionych w przeszłości faktur VAT i złożonych deklaracji, gdyż numer ten występował w obrocie prawnym i jednoznacznie identyfikował spółkę jako podatnika. Ważne jest natomiast, aby z datą anulowania starej decyzji otrzymać nową, wydaną przez właściwy urząd. Działanie przez pewien okres bez ważnego numeru NIP (w tym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych) mogłoby bowiem rodzić negatywne konsekwencje z podatkowego punktu widzenia, np. przy dostawach wewnątrzwspólnotowych spółka nie mogłaby stosować preferencyjnej stawki VAT.
Informacja o zmianie NIP powinna też trafić do kontrahentów spółki, aby wystawiali w przyszłości faktury z nowym numerem (decyzja będzie oznaczała bowiem nadanie nowego numeru NIP). Jest to ważne z administracyjnego punktu widzenia, gdyż w razie otrzymywania faktur z niewłaściwym numerem (już po jego zmianie) podatnik musiałby wystawiać noty korygujące.
Autorka jest doradcą podatkowym, menedżerem w Ernst&Young