Jeśli wniosek nie spełnia wszystkich wymogów (np. nie ma w nim określenia rodzaju i wysokości zobowiązania, które ma być umorzone), organ podatkowy wezwie przedsiębiorcę do usunięcia braków. Przedsiębiorca dostanie na to siedem dni od daty doręczenia wezwania. Niewykluczone również, że urzędnik postanowi wezwać przedsiębiorcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień albo dokumentów potrzebnych do rozstrzygnięcia sprawy. Będzie chciał ustalić stan finansowy przedsiębiorcy. Zrobi to na podstawie deklaracji, zeznań podatkowych i sprawozdań finansowych, a w wypadku osób fizycznych również na podstawie złożonego oświadczenia o stanie majątkowym.
Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej dotyczącymi terminów załatwiania spraw przedsiębiorca nie może w nieskończoność czekać na rozpatrzenie jego wniosku. Organ podatkowy powinien rozpatrzyć wniosek przedsiębiorcy bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca. Jeśli sprawa okazałaby się szczególnie skomplikowana, termin ten może przedłużyć do dwóch miesięcy.
Przedsiębiorca starający się o ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych może aktywnie uczestniczyć w każdym stadium postępowania podatkowego. Ma prawo przeglądać akta sprawy. Może sporządzać z nich kopie, notatki lub odpisy, żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy albo wydania z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów. Może również wypowiedzieć się w sprawie zebranego materiału dowodowego przed wydaniem decyzji oraz dołączyć dokumenty mające znaczenie dla sprawy.
Po przeprowadzeniu postępowania organ podatkowy wydaje decyzję o przyznaniu albo odmowie przyznania ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Od wydanej decyzji podatnik może się odwołać. Ma na to 14 dni od daty doręczenia decyzji.
Przedsiębiorca ma zaległość w podatku od środków transportowych. Złożył wniosek o rozłożenie jej na trzy raty. Organ podatkowy wydał decyzję, w której przyznał ulgę. Zdecydował jednak o rozłożeniu zaległości na dwie, a nie, jak wnioskował przedsiębiorca, na trzy raty. Mógł tak postąpić. Nie ma bowiem obowiązku stosowania się do sugestii podatnika. W tej sytuacji niezadowolony z rozstrzygnięcia przedsiębiorca może odwołać się od decyzji wydanej przez burmistrza do samorządowego kolegium odwoławczego. Ma na to 14 dni od otrzymania decyzji.