Na specjalnej konferencji prasowej „e-Deklaracje – element nowoczesnej administracji skarbowej” Ministerstwo Finansów ogłosiło wczoraj nadejście nowej ery w aparacie skarbowym. Z początkiem przyszłego roku pilotażowy program składania deklaracji w wersji elektronicznej, czyli e-Poltax, automatycznie przekształci się w nowy, docelowy system e-Deklaracje, a podatnicy zyskają dużą szerszą możliwość składania deklaracji podatkowych przez Internet.
– Dobra administracja powinna się opierać na trzech filarach: musi być nowoczesna, efektywna i przyjazna – powiedział Jerzy Grygierzec, dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów. I dodał: – Projekt e-Deklaracje jest narzędziem, które wszystkie te cechy dobrej administracji pozwoli osiągnąć.
To ma być nowe otwarcie i nowy obraz administracji przyjaznej dla podatnika. Niestety nie wiadomo, jak dokładnie ministerstwo zamierza ten cel osiągnąć. Jerzy Grygierzec wspomniał jedynie o zmianie sposobu myślenia urzędników i ich podejścia do podatników, a tego, jak wiadomo, nie osiąga się z dnia na dzień.
Lada chwila do konsultacji międzyresortowych ma trafić projekt rozporządzenia, w którym ministerstwo określi, jakie rodzaje deklaracji podatkowych będzie można składać w wersji elektronicznej od 1 stycznia 2008 r. Jak deklaruje Radosław Malęga, dyrektor Departamentu Rozwoju Systemów Informatycznych Ministerstwa Finansów, plan minimum mówi o 39 rodzajach formularzy (dziś 35).
– Postaramy się przygotować 50 – zapewnia.
Niestety, nie wszyscy od razu będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa rozliczania się przez Internet – bez konieczności chodzenia do urzędu skarbowego, stania w kolejkach i składania deklaracji papierowych. Nieco później, bo dopiero od 1 kwietnia 2008 r., swoje dochody na e-formularzach będą mogły rozliczać osoby fizyczne.
Dla niektórych barierą może być też konieczność zakupu kwalifikowanego podpisu elektronicznego (około 300 zł). Dlatego Ministerstwo Finansów rozważa współfinansowanie tego wydatku, zwłaszcza dla małych przedsiębiorców. To, komu i w jakiej kwocie państwo dopłaci, wyjaśni się jeszcze przed 1 stycznia, gdy będą już znane możliwości budżetowe.
Na razie jeszcze nie wiadomo, czy podatnicy, płatnicy i inkasenci, którzy kupią kwalifikowany podpis elektroniczny z myślą o rozliczaniu się przez Internet, będą mogli go wykorzystać także w kontaktach z innymi organami administracji publicznej czy samorządowej. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wciąż bowiem trwają prace nad wprowadzeniem zaawansowanego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.
Środowa konferencja była też okazją do podsumowania e-Poltaxu. W programie prowadzonym od połowy sierpnia 2006 r. w 20 urzędach skarbowych wyspecjalizowanych w obsłudze dużych podatników (o rocznych przychodach netto przekraczających 5 mln euro) udział wzięło 167 przedsiębiorców, którzy zaczęli składać deklaracje przez Internet. A było 7,5 tys. podmiotów spełniających wymagania. Ministerstwo Finansów przyznaje, że tak słaby wynik pilotażu to efekt braku komunikacji.
Niewykluczone, że niektórych zniechęcił fakt, iż tylko pewne formularze mogły być składane przez Internet. Inne trafiały do urzędu w formie papierowej. Nie zmienia to jednak faktu, że e-Poltax umożliwił, jak oceniają urzędnicy, zrobienie dużego kroku na drodze informatyzacji skarbówki.
-1 stycznia 2008 r. – umożliwienie wszystkim podatnikom i płatnikom składania deklaracji podatkowych i innych dokumentów w formie elektronicznej, które zostaną określone w przygotowywanym właśnie rozporządzeniu ministra finansów (39 rodzajów)
-1 kwietnia 2008 r. – udostępnienie kolejnych deklaracji (PIT roczne: 36, 36l, 37, 38 i 40)
-30 kwietnia 2008 r. – uruchomienie usługi aktualizacji danych rejestracyjnych o podmiocie w formie elektronicznej
-1 maja 2008 r. – umożliwienie przesyłania drogą elektroniczną PIT-11.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: g.lesniak@rp.pl