CIT: nabycie usług IT nie zawsze z podatkiem u źródła

Zakup programów komputerowych od zagranicznego kontrahenta nie w każdym przypadku oznacza konieczność poboru oraz odprowadzenia zryczałtowanej daniny. Obowiązek powstanie jednak w przypadku nabycia usługi przechowywania danych.

Publikacja: 08.10.2018 02:00

CIT: nabycie usług IT nie zawsze z podatkiem u źródła

Foto: Adobe Stock

Obecnie nabywanie programów komputerowych oraz różnego rodzaju usług IT polegających na przechowywaniu danych stało się powszechną praktyką, niezbędną do efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli programy oraz usługi przechowywania danych nabywane są od zagranicznych kontrahentów, to na polskim podmiocie może ciążyć obowiązek poboru oraz odprowadzenia tzw. podatku u źródła od wypłacanych z tego tytułu należności. W przypadku programów komputerowych obowiązek wystąpi, gdy wraz z programem komputerowym nabywca uzyska licencję pozwalającą na kopiowanie programu, jego modyfikowanie bądź rozpowszechnianie. W takim przypadku na nabywcę przechodzą bowiem prawa autorskie do nabywanego programu.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama