Aktualizacja: 15.01.2025 05:27 Publikacja: 29.09.2021 07:07
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Foto: Adobe Stock
W analizowanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) sprawie nr 0111-KDIB3-3.4012.141.2021.5.PK, podatnicy zamierzają utworzyć spółkę z o.o., którą następnie przekształcą w spółkę jawną. Pojawiła się więc wątpliwość czy takie przekształcenie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.
Zaświadczenie o niezaleganiu lub stwierdzeniu stanu zaległości w podatkach jest dokumentem wystawianym przez urząd skarbowy. Potwierdza, że przedsiębiorca nie posiada zaległości w ich opłacaniu. Z kolei zaświadczenie o opłacaniu składek wystawiane jest przez ZUS i również informuje o bieżącej sytuacji wnioskodawcy.
Sankcje nakładane są na podatnika, który popełnił błąd w rozliczeniu podatku VAT, poprzez zwiększenie nadwyżki lub zmniejszenie wysokości zobowiązania podatkowego. Dodatkowe zobowiązanie podatkowe może zostać nałożone w różnej wysokości w zależności od przewinienia, które popełniono.
Spóźnienia do pracy to nie niewinny wybryk pracownika, ale poważne przewinienie, za które pracownik może ponieść poważne konsekwencje.
Przedsiębiorca, który będzie chciał zainwestować w nowy biznes w Polsce będzie mógł przed jego otwarciem upewnić się, co do skutków podatkowych swego przedsięwzięcia. Wystarczy, że wystąpi o podpisanie porozumienia inwestycyjnego.
Propozycje zmian w ustawach podatkowych zawarte w Polskim Ładzie spowodują, że część podatników zyska pewne oszczędności, a część znacznie więcej straci. Dla budżetu to też będą dość spore koszty – mówi Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Zmieniła się m.in. definicja budynku i budowli. Przedsiębiorcy do końca marca muszą poprawnie wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja. Co zrobić, żeby nie zapłacić? W artykule zamieściliśmy wideo z webinaru "Rz", w którym eksperci wyjaśniają zmiany i doradzają, co należy zrobić.
13 stycznia w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o Radzie Fiskalnej - nowej instytucji o charakterze doradczym, opiniotwórczym i eksperckim. Polska jest jedynym krajem UE, który nie ma jeszcze takiego organu. Na pierwsze owoce prac Rady trzeba będzie jeszcze poczekać.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Kasowy PIT to dodatkowa biurokracja, a i tak nie uchroni przed podatkiem. Przedsiębiorcy nie są nim zainteresowani, odradzają go księgowi. Wyborcza obietnica może się okazać niewypałem.
W przypadku zwrotu przez pracownika nienależnie pobranego świadczenia (np. odprawy), które uprzednio zwiększało jego dochód podlegający opodatkowaniu PIT, rozliczenie tego zwrotu może nastąpić na dwa sposoby: przez płatnika albo przez samego pracownika.
Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. może nastąpić z ważnych powodów, podlegających weryfikacji w postępowaniu sądowym. Umowa spółki nie może ograniczać prawa sądu do oceny przyczyn wyłączenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas