Pierwotnie Krajowy System e-Faktur, czyli centralna baza, w której trzeba raportować wszystkie transakcje, miał być obowiązkowy od 1 stycznia 2024 r. Po konsultacjach z biznesem resort finansów zapowiedział, że system nie stanie się obowiązkowy dopiero od 1 lipca 2024 r.

Jak zauważa w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Paweł Rochowicz, z poważnymi kosztami muszą się liczyć zwłaszcza firmy, które dziś korzystają z oprogramowania szytego na miarę, bo trzeba będzie je indywidualnie dostosowywać do nowych wymogów.  Agnieszka Smolińska-Wiśnioch, doradca podatkowy i partner associate w KPMG przyznaje, że koszty wdrożenia KSeF mogą iść nawet w setki tysięcy złotych.

Tymczasem przepisy o KSeF nie przewidują żadnej ulgi w VAT ani w podatkach dochodowych na wydatki związane z wdrożeniem nowego systemu.

– Byłoby logiczne, gdyby ją przewidziano, podobnie jak ulgę w VAT, na zakup kas rejestrujących. Jako samorząd doradców podatkowych wnieśliśmy do resortu finansów o jej wprowadzenie, ale na razie się na to nie zdecydowano – mówi "Rzeczpospolitej" Iwona Biernat-Baran z Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Podatnikom pozostaje zatem koszty oprogramowania czy szkolenia personelu traktować jako zwykłe koszty dla CIT czy PIT.

Co ważne, małe firmy mogą uniknąć kosztów wdrożenia KSeF, używając darmowej Aplikacji Podatnika od Ministerstwa Finansów. Spełni ona oczekiwania firm robiących do kilkunastu transakcji miesięcznie.