Aktualizacja: 09.11.2024 11:42 Publikacja: 27.11.2022 20:27
Foto: Adobe Stock
Na połączonym posiedzeniu zespołu ds. prawa pracy i zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego Rady Dialogu Społecznego (RDS), które odbyło się w ubiegłym tygodniu, strona rządowa zakomunikowała, że zakończyła analizę uwag do projektu ustawy o sporach zbiorowych pracy. W ich wyniku pierwotna propozycja ma ulec bardzo dużym modyfikacjom. Nowa wersja zostanie przedstawiona w najbliższych dniach.
To kolejne podejście do zmiany procedury sporów zbiorowych. Ostatnie miało miejsce blisko pięć lat temu. Projektodawca (resort rodziny) przekonuje, że potrzeba modyfikacji w tym obszarze pojawiała się zarówno w postulatach zgłaszanych przez związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców. Obydwie strony wskazują m.in. na problemy z interpretacją przepisów i potrzebę ich dostosowania do zmieniającej się sytuacji rynkowej. Dlatego rząd przedstawił projekt, który ma wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Partnerzy społeczni mieli jednak wiele zastrzeżeń do przygotowanych regulacji. Teraz liczą, że rząd je w kolejnym etapie uwzględni.
Nie wszędzie działają procedury zgłoszeń naruszenia prawa. Sygnalizowane są problemy pracownicze.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Kontrole firm zatrudniających pracowników w formie zdalnej wykazały, że nie radzą sobie one z jej prawidłowym wdrożeniem.
Jak przedłużyć umowę o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi? Często wystarczy aneks.
Rzecznik praw obywatelskich swoje kompetencje w zakresie przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych od sygnalistów zacznie realizować od 25 grudnia 2024 roku. Tego dnia zostaną uruchomione dedykowane kanały do przekazywania zgłoszeń.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Nowe rozwiązania dla pracowników wychowujących dziecko do ósmego roku życia nie wywołują znaczących problemów organizacyjnych w firmach.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Posłowie zdecydowali w piątek, że projekt projekt Lewicy wprowadzający 24 grudnia dzień wolny od pracy, trafi do sejmowych komisji. Przed głosowaniem odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli niemal wszystkich klubów.
Ustawa o rynku pracy powstała w 2004 r. Od tego czasu sytuacja gospodarcza i demograficzna zmieniła się diametralnie. Poprzedni rząd walczył, ale reformy nie dowiózł. Nowy rząd też podjął rękawicę. Kontynuuje pomysły poprzedników czy zmienia kurs?
Nie wszędzie działają procedury zgłoszeń naruszenia prawa. Sygnalizowane są problemy pracownicze.
Wojna Putina powoduje coraz większe braki na rosyjskim rynku pracy. Dziura sięga ponad 5 milionów wakatów. Kreml zwróciła się do władz Zimbabwe o wysłanie pracowników budowlanych ze względu na brak rąk do pracy w Rosji. Rosyjskie firmy sięgają po robotników z Kenii, Zambii czy Kamerunu.
W ostatnim czasie rynek pracy dynamicznie ewoluuje, a przewaga sił w relacji pracownik - pracodawca potrafi zmienić się z dnia na dzień. W takiej rzeczywistości szczególnie ważna jest znajomość przepisów regulujących możliwości obciążenia pracowników dodatkowymi zadaniami.
Niemiecka gospodarka jest na ostrym zakręcie, co więcej politycy nie mają pomysłu jak zmienić tę sytuację. Przyczyny kłopotów to oprócz na przykład cen energii także demografia.
Trudniej ignorować to, co namacalne, niż to, czego nie widać. Może dlatego wielu szefów zapomina, że ich rola nie kończy się na zadbaniu o zdrowie fizyczne pracowników.
Zatrudnianie żołnierzy pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy będzie od 12 listopada 2024 r. wiązało się dla pracodawcy z profitami w podatkach i lepszą sytuacją w przetargach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas