Reklama
Rozwiń

Orzecznictwo ETPCZ chroni firmy przed homofobicznymi zachowaniami pracowników

W sprawie kierowniczki Ikei SN nie odniósł się do zachowania stron, ale pracodawcy mogą bronić się przed niewłaściwymi wpisami pracowników w oparciu o orzecznictwo europejskie.

Publikacja: 14.10.2023 14:42

Orzecznictwo ETPCZ chroni firmy przed homofobicznymi zachowaniami pracowników

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Sąd Najwyższy rozpoznawał w ubiegłym tygodniu kasacje dotyczące pracownika Ikei, który został zwolniony ze szwedzkiej spółki latem 2019 r. Powód? W reakcji na organizowany tam dzień solidarności z osobami LGBTQ napisał na wewnętrznym forum pracodawcy wpis piętnujący tę społeczność. Spółka potraktowała takie zachowanie jako naruszenie godności innych zatrudnionych i wypowiedziała mu umowę o pracę, co zaowocowało dwoma procesami- karnym i pracowniczym. Prawomocnie zakończył się ten pierwszy ( pisaliśmy o tym w "RZ" 238/23 "Kierowniczka sklepu Ikei uniewinniona"). Prokuratura postawiła bowiem kierowniczce Ikei, która zdecydowała o zwolnieniu pracownika, zarzut z art. 194 par. 1 kodeksu karnego. Przewiduje on maksymalną karę do lat 2 więzienia za dyskryminację wyznaniową.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Przepisy o maksymalnych temperaturach w pracy nie tak szybko
Prawo pracy
Krótszy tydzień pracy. Eksperci: pilotaż z mankamentami
Prawo pracy
Zwolniona za unikanie szczepienia na Covid-19. Co odpowie SN?
Prawo pracy
Zmiany w nazwach stanowisk. Mają być neutralne płciowo
Prawo pracy
Czy szef może wysłać załodze maila z danymi odchodzącego pracownika? Ważny wyrok