Aktualizacja: 21.03.2025 08:35 Publikacja: 21.02.2025 21:06
Foto: Adobe Stock
Ostatnia pula przepisów ustawy o ochronie sygnalistów weszła w życie 25 grudnia 2024 roku i reguluje zasady dokonywania tzw. zgłoszeń zewnętrznych. Przepisy w określonych przypadkach pozwalają sygnaliście na poinformowanie właściwych organów o naruszeniu prawa z pominięciem pracodawcy. Poniżej wskazujemy co się z tym wiąże i jak do nowych przepisów mogą przygotować się pracodawcy.
Nie będzie podwyżki sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. To efekt czwartkowego głosowania w Sejmie nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP.
Podwyższenie sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, które posłowie dopisali „wrzutką”, nie zyskało akceptacji senatorów. Teraz ustawą zajmie się Sejm.
Tryb procedowania nad podwyższeniem sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Nie spełnia też oczekiwań Państwowej Inspekcji Pracy.
Kary za niepodjęcie rokowań przez pracodawcę zostaną złagodzone. Będzie można też wciąż zawierać układy na czas nieokreślony.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Resort rodziny uwzględnił wiele uwag przedsiębiorców do regulacji określających dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy. Kontrowersje wciąż jednak budzi m.in. kwestia wpływu produkcji na wzrost ciepła.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Państwowa Inspekcja Pracy nie została „zalana” sprawami emerytur pomostowych. Za to po zmianie przepisów liczba wniosków o świadczenie wzrosła o 15 proc.
Nie będzie podwyżki sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. To efekt czwartkowego głosowania w Sejmie nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP.
To pracownicy z sektora handlu najczęściej liczą się teraz z ryzykiem utraty zatrudnienia, które dostrzega prawie co trzeci z pracujących Polaków.
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt ustawy, który zakłada, iż dzieciom reprezentantek i reprezentantów Polski w razie śmierci rodzica-sportowca będą przysługiwały świadczenia olimpijskie tzw. „emerytury sportowe”.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas