Reklama
Rozwiń

Jaka odpowiedzialność za wyrządzenie szkody majątkowej spółce

Wyrządzenie szkody majątkowej spółce może skutkować nie tylko odpowiedzialnością własnym majątkiem i koniecznością wyrównania spółce poniesionej szkody, ale może prowadzić też nawet do odpowiedzialności karnej, w tym do wymierzenia kary bezwzględnego pozbawienia wolności do 5 lat.

Publikacja: 17.11.2017 05:30

Jaka odpowiedzialność za wyrządzenie szkody majątkowej spółce

Foto: Adobe Stock

Z momentem powołania w skład zarządu spółki z o.o. lub spółki akcyjnej na osobie powołanej ciąży ustawowy obowiązek prowadzenia spraw tej spółki i jej reprezentacji, w tym w szczególności do zajmowania się jej sprawami majątkowymi. Należy zauważyć, że polski kodeks karny nie wprowadza rozróżnienia na zajmowanie się sprawami majątkowymi spółek w pełni samodzielnych i takich, które wchodzą w skład struktury holdingowej, a więc spółek zależnych od innych spółek kapitałowych. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności karnej członków zarządu w takich strukturach, bowiem z jednej strony stoją oni przed koniecznością prowadzenia biznesu w interesie całej grupy kapitałowej, a z drugiej strony ich działanie teoretycznie nie może skutkować szkodą dla spółki, której sprawami się zajmują. Interes spółki zależnej jest często nie do pogodzenia z interesem spółki dominującej lub nawet całej grupy kapitałowej. W praktyce zatem przykładowo zarząd spółki z o.o. w pełni kontrolowanej przez inną spółkę z o.o., powinien w sensie prawnym dbać o interesy kierowanej spółki do tego stopnia, że w razie ewentualnego konfliktu z interesem spółki właścicielki powinien przedłożyć interes swojej spółki nad interesem właściciela. W rzeczywistości jednak wygląda to w ten sposób, że zarząd spółki zależnej w ogóle nie dostrzega interesu kierowanego przezeń podmiotu jako odrębnej kategorii od interesu spółki właścicielki, wszak spółka przezeń kierowana została często powołana po to, aby służyć interesom spółki właścicielki. O ile biznesowo może to być zrozumiałe, to w sensie prawnym sytuacja przedstawia się zgoła odmienne. W takim wypadku, wobec braku stosownej regulacji ustawowej, powstaje pytanie czy członkowie zarządu mogą ponosić odpowiedzialność karną.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego