Aktualizacja: 17.11.2017 05:30 Publikacja: 17.11.2017 05:30
Foto: Adobe Stock
Z momentem powołania w skład zarządu spółki z o.o. lub spółki akcyjnej na osobie powołanej ciąży ustawowy obowiązek prowadzenia spraw tej spółki i jej reprezentacji, w tym w szczególności do zajmowania się jej sprawami majątkowymi. Należy zauważyć, że polski kodeks karny nie wprowadza rozróżnienia na zajmowanie się sprawami majątkowymi spółek w pełni samodzielnych i takich, które wchodzą w skład struktury holdingowej, a więc spółek zależnych od innych spółek kapitałowych. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności karnej członków zarządu w takich strukturach, bowiem z jednej strony stoją oni przed koniecznością prowadzenia biznesu w interesie całej grupy kapitałowej, a z drugiej strony ich działanie teoretycznie nie może skutkować szkodą dla spółki, której sprawami się zajmują. Interes spółki zależnej jest często nie do pogodzenia z interesem spółki dominującej lub nawet całej grupy kapitałowej. W praktyce zatem przykładowo zarząd spółki z o.o. w pełni kontrolowanej przez inną spółkę z o.o., powinien w sensie prawnym dbać o interesy kierowanej spółki do tego stopnia, że w razie ewentualnego konfliktu z interesem spółki właścicielki powinien przedłożyć interes swojej spółki nad interesem właściciela. W rzeczywistości jednak wygląda to w ten sposób, że zarząd spółki zależnej w ogóle nie dostrzega interesu kierowanego przezeń podmiotu jako odrębnej kategorii od interesu spółki właścicielki, wszak spółka przezeń kierowana została często powołana po to, aby służyć interesom spółki właścicielki. O ile biznesowo może to być zrozumiałe, to w sensie prawnym sytuacja przedstawia się zgoła odmienne. W takim wypadku, wobec braku stosownej regulacji ustawowej, powstaje pytanie czy członkowie zarządu mogą ponosić odpowiedzialność karną.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok, który może istotnie wpłynąć na dotychczasową linię orzeczniczą i praktykę postępowań podatkowych, a w dalszej perspektywie – na zmianę polskich przepisów dotyczących odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółek.
Przedmiotem umowy sprzedaży może być ogół praw i obowiązków komandytariusza w spółce komandytowej (z siedzibą w Polsce). Umowa taka podlega opodatkowaniu PCC. Obowiązek zapłaty podatku ciąży na kupującym.
Procedura wydalania z palestry będzie sprawniejsza, a aplikanci adwokaccy zyskają swój ogólnopolski samorząd. Prócz tego samorząd pracuje też nad zmianą form wykonywania zawodu m.in. w ramach adwokackiej spółki kapitałowej.
Możliwość powołania się na brak winy dotyczy tylko niewykonania obowiązku złożenia wniosku o upadłość. Nie uzasadnia tezy, że odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki jest odpowiedzialnością na zasadzie winy.
Kobiety nadal nie są w sposób adekwatny reprezentowane we władzach i na stanowiskach kierowniczych giełdowych spółek. Co więcej, nie wszyscy wydają się być zainteresowani zmianą tej sytuacji.
Za przestępstwo gospodarcze nie zawsze należy karać prezesa firmy – wskazuje zespół Rafała Brzoski i proponuje zmianę prawa. – To często problem stylu działania prokuratury, a nie złych przepisów – korygują eksperci.
Spółka komunalna, odmawiając udostępnienia umów i faktur, nie może powoływać się na to, że musi je zanonimizować. Czynność ta polega jedynie na przetworzeniu informacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas