Aktualizacja: 11.06.2017 21:14 Publikacja: 11.06.2017 17:30
Foto: 123RF
W związku z rozwojem gospodarczym oraz związanym z nim zwiększeniem poziomu konkurencyjności przedsiębiorstw, pracodawcy coraz częściej decydują się na dodatkowe zabezpieczenie swoich interesów poprzez zawieranie z pracownikami umów o zakazie konkurencji. Z osobami mogącymi mieć dostęp do szczególnie ważnych informacji (np. planów finansowych spółki, strategii marketingowych, list klientów czy know-how), firmy mogą podpisać umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Umowa o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać pracownika po ustaniu zatrudnienia, może przewidywać karę umowną. Czy taki zapis jest dopuszczalny również w umowie mającej obowiązywać w okresie pracy?
Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą przewidzieć w niej możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Nie wystarczy jednak samo powtórzenie treści przepisów kodeksu pracy.
Lekarze, dentyści, farmaceuci oraz adwokaci, radcowie i aplikanci nie będą mogli zgłaszać naruszeń objętych tajemnicą zawodową.
Gdy pracownik pracuje jednocześnie dla innej firmy, pracodawca co do zasady nie może mu tego zakazać. Ma jednak prawo podjąć działania, które pomogą mu chronić jego interesy.
Odszkodowanie po zakończeniu umowy za przestrzeganie zakazu konkurencji, wypłacone zarządzającemu, który nie był podatnikiem VAT, nie podlega opodatkowaniu.
Zmowy i nadużycia na rynku pracy naruszają prawo konkurencji. Czasem naruszają je też pozornie bezpieczne praktyki i porozumienia. Kiedy i kto może ponosić za nie odpowiedzialność?
Ostateczna wartość zawartych umów czy należności wynikające z faktur to nie tajemnica przedsiębiorcy.
Czy brak uregulowania prawa do odszkodowania lub jego wysokości w umowie o zakazie konkurencji obowiązującej po ustaniu zatrudnienia oznacza, że pracodawca będzie zwolniony z jego wypłaty?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas