Czas pracy: przywileje matek po zmianach

Od 1 maja br. obowiązują nowe ograniczenia dotyczące pracy ciężarnej przy komputerze i w pozycji stojącej. Inne są też limity ciężarów, jakie mogą nosić kobiety w ciąży i karmiące dzieci piersią.

Aktualizacja: 11.06.2017 12:02 Publikacja: 11.06.2017 09:45

Czas pracy: przywileje matek po zmianach

Foto: 123RF

Przepisy prawa pracy jasno precyzują reguły ochronne kobiet w ciąży. Przede wszystkim ciężarnej nie wolno zwolnić. Bez względu, na jaką umowę jest zatrudniona – czy to jest angaż próbny, zawarty na czas określony czy nieokreślony – wypowiedzenie jest wadliwe.

Forma zatrudnienia ma natomiast znaczenie w odniesieniu do okresu ochrony. Jeżeli pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny przekraczający miesiąc, a podczas jej trwania okaże się, że jest w ciąży, pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu – gdyby ta umowa miała się rozwiązać po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Również w sytuacji zatrudnienia na podstawie umowy zawartej na czas określony, który zakończyłby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki