Aktualizacja: 11.06.2017 12:02 Publikacja: 11.06.2017 09:45
Foto: 123RF
Przepisy prawa pracy jasno precyzują reguły ochronne kobiet w ciąży. Przede wszystkim ciężarnej nie wolno zwolnić. Bez względu, na jaką umowę jest zatrudniona – czy to jest angaż próbny, zawarty na czas określony czy nieokreślony – wypowiedzenie jest wadliwe.
Forma zatrudnienia ma natomiast znaczenie w odniesieniu do okresu ochrony. Jeżeli pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny przekraczający miesiąc, a podczas jej trwania okaże się, że jest w ciąży, pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu – gdyby ta umowa miała się rozwiązać po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Również w sytuacji zatrudnienia na podstawie umowy zawartej na czas określony, który zakończyłby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Pracą w godzinach nadliczbowych w systemie równoważnym nie jest przekroczenie maksymalnego, dwunastogodzinnego wymiaru, jaki pracodawca mógłby zaplanować. Znaczenie ma wymiar zaplanowany w rozkładzie.
Nawet w międzynarodowej korporacji praca nie może trwać bez przerwy, a zatrudniony musi mieć czas na odpoczynek.
Gdy zespoły pracujące w różnych krajach spotykają się online lub muszą szybko odpowiadać na pytania klienta z innego kontynentu, różnice czasowe mogą stać się wyzwaniem. Jak zarządzać czasem pracy w takiej sytuacji?
Sądy rozbieżnie interpretują przepisy dotyczące obowiązku pełnienia przez aptekę dyżuru w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy.
Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy. W dłuższym horyzoncie czasowym. Pomoże technologia i wzrost gospodarczy, pod który fundamenty kładliśmy, harując w latach 90.
Choć w części branż i firm ograniczenie liczby godzin pracy nie byłoby problemem, to w wielu sektorach, na czele z ochroną zdrowia, pogłębiłoby niedobór pracowników.
Zawarte w kodeksie pracy przepisy dotyczące czasu pracy nie są wystarczające. Ustawodawca powinien podjąć prace nad zmianami i zagwarantować pracownikom prawo do bycia offline.
Pracownik może zwrócić się o obniżenie wymiaru czasu pracy w każdym czasie. Tylko wyjątkowo pracodawca musi taki wniosek uwzględnić czy uzasadnić swoją odmowę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas