Dopłaty przyznawane operatorowi telekomunikacyjnemu: interes prawny decyduje o zaskarżeniu

Stanowisko NSA w sprawie legitymacji skargowej w sprawach dopłat przyznawanych operatorowi wyznaczonemu za świadczenie usług powszechnych ulega zmianie.

Publikacja: 06.11.2019 02:00

Dopłaty przyznawane operatorowi telekomunikacyjnemu: interes prawny decyduje o zaskarżeniu

Foto: Fotolia.com

Przepisy ustawy prawo telekomunikacyjne przewidują zapewnienie powszechnego dostępu wybranych usług telekomunikacyjnych przez wyznaczonego operatora. W przypadku nierentowności tego typu usług operatorowi wyznaczonemu przysługuje prawo do dopłaty, którą ustala prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W kosztach dopłaty partycypują pozostali operatorzy działający na rynku telekomunikacyjnym.

W postanowieniu z 24 września 2019 r. (sygn. akt II GSK 808/19) Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, komu przysługuje prawo do zaskarżenia decyzji prezesa UKE o przyznaniu dopłaty za świadczenie usługi powszechnej. Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że decyzję o przyznaniu dopłaty m.in. za usługi udzielania informacji o numerach telefonicznych oraz udostępniania spisów abonentów zaskarżyła konkurencyjna spółka świadcząca usługi telekomunikacyjne. Wojewódzki sąd administracyjny odrzucił skargę, wskazując, że postępowanie w przedmiocie wniosku o przyznanie dopłaty nie dotyczyło interesu prawnego skarżącej spółki. Zdaniem sądu pierwszej instancji brak jest przepisu prawa, z którego wynikałoby, że interes skarżącej jest bezpośredni.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?