Reklama
Rozwiń

Skarga do sądu na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej

Zanim przedsiębiorca wniesie opłatę sądową oraz zacznie sporządzać pismo procesowe warto, aby upewnił się jeszcze czy orzeczenie, od którego planuje złożyć skargę do sądu, na pewno jest w tym trybie zaskarżalne.

Publikacja: 23.12.2016 01:00

Skarga do sądu na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej

Foto: 123RF

Skarga do sądu na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej została uregulowana w ustawie prawo o zamówieniach publicznych. Jednak postępowanie wszczęte skargą jest szczególnym postępowaniem sądowym, do którego w zakresie nieuregulowanym przez tę ustawę stosuje się przepisy apelacji cywilnej zawarte w kodeksie postępowania cywilnego.

W doktrynie toczy się spór, czy wywołane skargą postępowanie przed sądem jest w istocie postępowaniem pierwszej czy drugiej instancji. W orzecznictwie utrwalił się pogląd, zgodnie z którym postępowanie sądowe jest swego rodzaju drugą instancją od orzeczenia zespołu arbitrów orzekających w KIO (postanowienie Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z 4 listopada 2009 r., III CA 472/09). Skarga traktowana jest jako zwykły środek odwoławczy, przysługujący od orzeczeń o charakterze merytorycznym i formalnym, który łączy cechy apelacji i zażalenia.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama