Aktualizacja: 11.12.2016 06:00 Publikacja: 11.12.2016 06:00
Foto: Ministerstwo Finansów
Do ministerstwa finansów docierają sygnały od przedsiębiorców, którzy otrzymują zawiadomienia dotyczące opłat za wpis np. do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm (siedziba: ul. Miedziana 11/12) lub do Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej (siedziba: ul. Marszałkowska 115).
Korespondencja ta może wprowadzać w błąd poprzez wykorzystanie podobieństwa nazwy prywatnej działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest ona prowadzona przez Ministra Rozwoju i Finansów, a wpis do niej jest bezpłatny.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Od wtorku, 1 października 2024 r. wystartowała scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Połączenia z dotychczasowymi numerami urzędów skarbowych będą automatycznie przekierowywane na infolinię.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Polska ustawa o fundacji rodzinnej skończyła rok, a ta w Liechtensteinie niedługo będzie miała 100 lat. Co przyciąga „duży biznes” do tego małego kraju?
Jeżeli lokal cały czas służy celom mieszkalnym przedsiębiorcy, to nie można mówić o jego zajęciu na prowadzenie działalności gospodarczej. Podatek od nieruchomości zapłacimy jak od lokalu mieszkalnego.
Jeśli mieszkanie, w którym przedsiębiorca zarejestrował swoją firmę, jest wykorzystywane także do codziennego życia, to nie jest opodatkowane wyższą stawką podatku od nieruchomości.
Nowelizacja ustawy o CEIDG przewiduje utworzenie jednego okienka dla spółek cywilnych. A zmiany wpisu w bazie przedsiębiorca dokona przez mObywatela.
Średnio ponad 2800 firm miesięcznie rejestrują w Polsce obywatele Ukrainy. Przed wybuchem pełnoskalowej wojny obywatele tego kraju zakładali u nas nieco ponad 200 jednoosobowych biznesów miesięcznie.
Powstanie zakładu podatkowego wiąże się dla zagranicznego przedsiębiorcy z szeregiem obowiązków, w szczególności z koniecznością rejestracji w Polsce, a także kalkulacji i zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy CIT.
Złożoność i liczba obowiązków prawnych obciążających przedsiębiorców, niepewność wynikająca z nadzwyczajnych zdarzeń, takich jak epidemia COVID czy konflikt w Ukrainie, budzą obawy wspólników spółek cywilnych o bezpieczeństwo ich prywatnego majątku.
Fundacja rodzinna właśnie obchodzi swoje pierwsze urodziny. O dużym zainteresowaniu tą instytucją świadczą: wydanie ponad 50 dotyczących jej interpretacji, jednej opinii zabezpieczającej i kilku wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas