Likwidacja pracodawcy nie wygasza umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy bezterminowej musi wskazywać przyczyny rozstania. Nie muszą one jednak mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości. Likwidacja pracodawcy automatycznie nie wygasza umowy o pracę.

Publikacja: 06.12.2016 06:00

Aby wyrejestrować działalność, przedsiębiorca składa w urzędzie wniosek CEIDG-1.

Aby wyrejestrować działalność, przedsiębiorca składa w urzędzie wniosek CEIDG-1.

Foto: 123RF

Aby zgodnie z prawem rozwiązać stosunek pracy z pracownikami w razie likwidacji firmy, trzeba go zakończyć zgodnie z wymogami z kodeksu pracy dla rozwiązywania umów o pracę za wypowiedzeniem. Nie wystarczy wykreślenie firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 k.p. każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, czyli m.in. tę na czas nieokreślony. Po stronie pracodawcy uprawnienie to jednak obarczone jest obowiązkiem wskazania na piśmie przyczyn, dla których decyduje się on rozstać z podwładnym. W myśl art. 30 § 4 k.p. oświadczenie woli szefa o wypowiedzeniu umowy zawartej na czas nieokreślony powinno zawierać przyczynę dokonania tej czynności prawnej. Ta przyczyna nie musi mieć jednak szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości, gdyż wypowiedzenie jest zwykłym sposobem rozwiązania bezterminowego stosunku pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 419/97). Przy czym nie oznacza to przyzwolenia na arbitralne, dowolne i nieuzasadnione lub sprzeczne z zasadami współżycia społecznego wypowiedzenie umowy (por. wyrok SN z 6 grudnia 2001 r., I PKN 715/00).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki