Reklama
Rozwiń

Prawo pracy na dwóch biegunach

Chociaż byłem w Stanach Zjednoczonych parę razy, to moja wiedza o tym kraju wynika głównie z filmów. Filmy amerykańskie są zresztą na świecie tak powszechnym źródłem informacji, że sądzę, iż wiedza większości Amerykanów na temat ich kraju także wynika z filmów.

Publikacja: 04.12.2016 07:59

Prawo pracy na dwóch biegunach

Foto: 123RF

Więc ta wiedza może być fałszywa, ale wynika z niej, że w USA pracowników zwalnia się z dnia na dzień, bez żadnych wypowiedzeń. Tak w każdym razie jest w korporacyjnym biznesie tzw. białych kołnierzyków, bo przemysł samochodowy, jak nietrudno zauważyć, związki zawodowe doprowadziły do upadku.

Nie wiem, jak jest, przyjmuję pewien model stosunków pracowniczych jako punkt odniesienia. Pracownik ma w nim mało praw, ale bardzo wiele wskazuje na to, że taki model jest gospodarczo efektywny. Być może także dla pracowników, bo po pierwsze, koniec końców więcej zarabiają, jeżeli cały system jest bardziej wydajny, a po drugie – skoro łatwo ich zwolnić, to i łatwo znaleźć pracę. Taka jest nieprzemakalna logika rynku pracy. Z drugiej strony pracodawca ma wszelkie powody, aby o dobrego pracownika się troszczyć i mu dobrze płacić. I w ogóle dbać o niego, bo on też może szybko znaleźć zatrudnienie w innym miejscu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego