Aktualizacja: 07.10.2016 07:58 Publikacja: 07.10.2016 02:00
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu w wyroku z 30 września 2015 r. (IX GC 1229/13).
Wojciech Ł. prowadzi działalność gospodarczą w dziedzinie protetyki – zajmuje się m.in. przygotowaniem i dopasowaniem protez zębowych. Zamierzał rozwinąć firmę i skorzystać z dotacji unijnej na adaptację i wyposażenie gabinetu. Przygotowanie wniosku o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zlecił spółce X specjalizującej się w tego typu usługach. W ramach umowy „aplikacja dotacyjna" spółka miała również sporządzić biznesplan na potrzeby projektu oraz świadczyć konsulting i doradztwo w trakcie trwania umowy. Za wykonanie umowy spółka miała otrzymać 6,1 tys. zł brutto wynagrodzenia, a jeśli przedsiębiorca uzyskałby dotację – dodatkowo równowartość 5 proc. uzyskanego dofinansowania.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Prokuratura oraz pełnomocnik bliskich zgwałconej i zamordowanej rok temu w centrum Warszawy Lizy żądają dożywocia dla oskarżonego o tę zbrodnię Doriana S., jego obrona zaś forsuje tezę o niepoczytalności mężczyzny. Wyrok zapadnie w piątek.
Można odliczyć VAT od towaru udostępnionego nieodpłatnie podwykonawcy. Warunkami są: ograniczenie udostępnienia do niezbędnego minimum, cenotwórczy charakter nabyć i możliwość zbadania przez fiskusa spełnienia materialnych przesłanek odliczenia.
Wydatki ponoszone przez spółkę dominującą w celu zwiększenia ceny sprzedaży akcji spółki zależnej nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów spółki dominującej.
Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich przeciwników pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Aby wykluczyć spółkę z unijnych procedur udzielania zamówień publicznych i przyznawania unijnych dotacji, urzędnik zatwierdzający musi ocenić zachowanie podmiotu, któremu zarzucono uchybienie w sposób konkretny i zindywidualizowany – uznał Sąd Unii Europejskiej.
Dostawcę można uznać za producenta, jeżeli jego nazwa jest zbieżna ze znakiem towarowym umieszczonym na produkcie przez producenta. W celu zapewnienia ochrony konsumenta odpowiedzialność solidarna dostawcy i faktycznego producenta wadliwego produktu może powstać nawet wtedy, gdy dostawca sam nie umieścił swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego na tym produkcie.
Jeżeli pracodawca nie egzekwuje, aby w przypadku choroby i wydania zwolnienia lekarskiego pracownicy bezpośrednio informowali go o nieobecności, to zwolnienie dyscyplinarne za niedopełnienie takiego obowiązku nie zawsze będzie uzasadnione.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas