Aktualizacja: 14.06.2016 02:00 Publikacja: 14.06.2016 02:00
Wiadomość o kontroli PIP przesłaną pocztą elektroniczną należy zignorować
Foto: 123RF
Wiadomość o wizycie inspektora pracy nie przychodzi pocztą ani mailem. O terminie rozpoczęcia wizyty inspektor może powiadomić pracodawcę telefonicznie, ale nie ma takiego prawnego obowiązku.
Wytyczne Głównego Inspektora Pracy dają inspektorom wolną rękę w zakresie rozpoczynania działań kontrolnych bez konieczności uprzedniego zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze i terminie wszczęcia wizyty. Czasem, aby usprawnić działania i nie zakłócać normalnego toku pracy, inspektor wcześniej zapowie się telefonicznie. Z pewnością jednak tego rodzaju informacji nie wyśle przez internet. Ostatnio w obiegu pojawiły się takie fałszywe wiadomości. - Powiadomienia o planowanej kontroli, jakie zostały rozesłane mailem do wielu firm w godzinach wieczornych 26 maja br., nie zostały wysyłane przez Państwową Inspekcję Pracy, mimo adresu spod którego były kierowane: kancelaria@gip.pip.gov.pl. – informuje Danuta Rutkowska, rzecznik Głównego Inspektora Pracy.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Z urlopu z powodu siły wyższej pracownicy mogą korzystać od kwietnia 2023 roku. Został on wprowadzony do polskiego porządku prawnego, by dostosować się do przepisów unijnych. Co jeśli pracownik go nie wykorzysta?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Pracodawcy nie mogą ujawnić lekarzom medycyny pracy, co niepokoi ich u podwładnych, zaś rekrutacja kandydatów z niepełnosprawnościami to dla nich pole minowe.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
66 proc. ekspertów uważa , że likwidacja tzw. luki płacowej, możliwa będzie dzięki temu, że pracodawcy będą musieli podawać pracownikom informacje ułatwiające im porównywanie poziomu wynagrodzeń w podziale na płeć.
Naruszenie obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy będzie zagrożone tylko karą grzywny.
Sprawy sądowe przedsiębiorców trwają o wiele za długo. W szczególności w sądach zlokalizowanych w większych miastach czas rozpoznania sprawy liczony jest w latach. Z punktu widzenia prowadzącego biznes fakt ten jest nie do zaakceptowania.
Sytuacja prawna pracownika zależy od tego, w jakiej procedurze przeprowadzana jest restrukturyzacja. W postępowaniu sanacyjnym pracownicy nie korzystają z ochrony przed wypowiedzeniem i nie zawsze zwolnienie jest konsultowane ze związkami zawodowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas