Kontrola skarbowa w firmie - co mogą inspektorzy

Nie tylko pracownicy urzędu skarbowego mogą badać dokumentację firmy. Prawo to mają również inspektorzy kontroli skarbowej, gdy trzeba zapewnić skuteczność wykonywania zobowiązań podatkowych i regulowania innych należności budżetu państwa.

Publikacja: 14.03.2016 05:50

Kontrola skarbowa w firmie - co mogą inspektorzy

Foto: ROL

W poprzednim artykule z cyklu „Kontrola w firmie", który ukazał się 29 lutego 2016 r. (Jak przeprowadzana jest kontrola podatkowa przedsiębiorcy), omówiliśmy kwestię wszczynania kontroli podatkowej i czasu jej trwania oraz wskazaliśmy na środki, jakie przysługują kontrolowanemu w przypadku naruszenia regulacji w tym zakresie.

Od kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego prowadzonych przez organy podatkowe należy jednak odróżnić postępowanie kontrolne prowadzone przez organy kontroli skarbowej. Postępowanie to prowadzone jest co do zasady na podstawie przepisów ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (dalej: u.k.s.). Niemniej na podstawie art. 31 u.k.s. w zakresie nieuregulowanym w tej ustawie do postępowania kontrolnego stosuje się odpowiednio przepisy ordynacji podatkowej. Ponadto należy mieć na uwadze, że organ kontroli skarbowej może także w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego przeprowadzić kontrolę podatkową (regulowaną przez przepisy ordynacji podatkowej; dalej: o.p.) na podstawie imiennego upoważnienia udzielonego inspektorom przez organ kontroli skarbowej.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?