Aktualizacja: 22.02.2016 07:35 Publikacja: 22.02.2016 06:00
Foto: 123RF
Choć liczba prowadzonych kontroli podatkowych, postępowań kontrolnych i czynności sprawdzających (w tym kontroli krzyżowych) sukcesywnie z roku na rok maleje, wciąż jest znaczna, przez co, co do zasady, postępowania te mogą dotknąć każdego podatnika. Mając na uwadze skalę działań fiskusa prowadzonych w tym zakresie, pragniemy przybliżyć zagadnienia kontroli podatkowej oraz czynności sprawdzających, w tym tzw. kontroli krzyżowych.
W niniejszym artykule, inicjującym cykl „Kontrola w firmie", omówimy, czym charakteryzują się wymienione czynności i jakie są główne różnice między nimi. Wskażemy, które z organów podatkowych są upoważnione do ich prowadzenia, oraz opiszemy główne obowiązki podatników związane z przeprowadzeniem poszczególnych postępowań. W kolejnych artykułach serii omówimy natomiast sukcesywnie szczegółowe zagadnienia związane ze sposobem wszczęcia kontroli podatkowej i czasem jej prowadzenia, obowiązkami kontrolujących i kontrolowanych w jej toku, a także przybliżymy problematykę postępowania dowodowego w trakcie prowadzenia kontroli podatkowej. Na koniec przedstawimy aspekty związane z zakończeniem kontroli podatkowej, w tym dotyczące zwalczania niekorzystnych rozstrzygnięć kontroli.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Spadkobiercy, który obejmuje po zmarłym wszelkie prawa i obowiązki związane z tzw. ulgą mieszkaniową, przysługują ich maksymalnie ukształtowane ekspektatywy.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że firma przestaje istnieć. W tym czasie czasowo ustaje jednak obowiązek opłacania składek ZUS oraz niektóre obowiązki wobec organów podatkowych.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z grudnia 2024 r.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Od stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w przepisach podatkowych, ważne dla firm.
Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych dotyczą m.in. spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, co wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań i dostosowanie struktur działalności do zmieniającego się otoczenia prawnego.
Krajowa Administracja Skarbowa ma zbyt szerokie i za bardzo ogólnie określone prawo dostępu do danych obywateli - sygnalizuje znów Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas