Kontrola podatkowa w firmie

Każda firma musi się liczyć z możliwością skontrolowania prawidłowości jej rozliczeń przez upoważniony do tego organ. Dlatego istotna jest znajomość reguł, według których jego pracownicy mogą wykonywać swoje czynności.

Aktualizacja: 22.02.2016 07:35 Publikacja: 22.02.2016 06:00

Kontrola podatkowa w firmie

Foto: 123RF

Choć liczba prowadzonych kontroli podatkowych, postępowań kontrolnych i czynności sprawdzających (w tym kontroli krzyżowych) sukcesywnie z roku na rok maleje, wciąż jest znaczna, przez co, co do zasady, postępowania te mogą dotknąć każdego podatnika. Mając na uwadze skalę działań fiskusa prowadzonych w tym zakresie, pragniemy przybliżyć zagadnienia kontroli podatkowej oraz czynności sprawdzających, w tym tzw. kontroli krzyżowych.

W niniejszym artykule, inicjującym cykl „Kontrola w firmie", omówimy, czym charakteryzują się wymienione czynności i jakie są główne różnice między nimi. Wskażemy, które z organów podatkowych są upoważnione do ich prowadzenia, oraz opiszemy główne obowiązki podatników związane z przeprowadzeniem poszczególnych postępowań. W kolejnych artykułach serii omówimy natomiast sukcesywnie szczegółowe zagadnienia związane ze sposobem wszczęcia kontroli podatkowej i czasem jej prowadzenia, obowiązkami kontrolujących i kontrolowanych w jej toku, a także przybliżymy problematykę postępowania dowodowego w trakcie prowadzenia kontroli podatkowej. Na koniec przedstawimy aspekty związane z zakończeniem kontroli podatkowej, w tym dotyczące zwalczania niekorzystnych rozstrzygnięć kontroli.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego