Aktualizacja: 05.01.2016 07:00 Publikacja: 05.01.2016 07:00
Regulamin pracy wchodzi w życie po dwóch tygodniach od podania go do wiadomości załogi
Foto: 123RF
Regulamin pracy to zakładowe źródło prawa pracy. Pracodawca ustala w nim organizację oraz porządek w tzw. procesie pracy, jak również powiązane z tym procesem prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
Obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy ma pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, chyba że kwestie regulaminowe objęte są układem zbiorowym pracy (art. 104 kodeksu pracy). W firmie zatrudniającej mniej niż 20 pracowników regulaminu być nie musi. Szef może go jednak wprowadzić dobrowolnie.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Czy żądania organizacji związkowej są dla pracodawcy wiążące? Jakie pomieszczenia i narzędzia trzeba udostępnić związkom? Czy ochrona członka związku zawodowego jest bezwarunkowa? Na jakie zmiany muszą przygotować się firmy?
Przed czym jest chroniony sygnalista i jak daleko sięga ta ochrona? Czy sygnalistę można zwolnić? A jeśli tak, to czy sygnalista może domagać się tzw. tymczasowego przywrócenia do pracy na czas trwania postępowania sądowego?
Gdy zatrudnienie trwa bez przerwy, na podstawie kolejno zawieranych po sobie umów o pracę, powstaje pytanie, czy wymiar urlopu wypoczynkowego można ustalić dla ciągłego okresu zatrudnienia?
Uczestnik PPK może obniżyć swoją wpłatę podstawową. Może też zmieniać wysokość albo zrezygnować z wpłaty dodatkowej. Jakie warunki musi spełnić? Od kiedy pracodawca ma uwzględnić deklarację o zmianie?
Decyzji określającej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie można utożsamiać z decyzją nakładającą na ubezpieczonego zobowiązanie, ustalającą wymiar tego zobowiązania lub obniżającą świadczenie. Określenie przez ZUS podstawy wymiaru składek nie oznacza jednoczesnego nałożenia na pracodawcę czy ubezpieczonego zobowiązania do uregulowania stwierdzonych należności lub korekty dokumentacji składkowej.
Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Czy to wyklucza jej ustne zawarcie? Kiedy i w jakim trybie strony mogą rozwiązać taką umowę? Kiedy można posłużyć się mailem, sms lub komunikatorem, zachowując wymogi przepisów?
Czy tworzenie planu urlopów to obowiązek pracodawcy? A jeśli nie, czy leży to w jego interesie? Czy plan musi obejmować cały rok? Jak podejść do dni zaległych i urlopu na żądanie?
Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas