Reklama
Rozwiń

Co to jest klauzula ważności umowy i do czego służy

Podpisując kontrakt, strony mogą ustalić, że aby wszedł on w życie, muszą zostać spełnione dodatkowe warunki. Jest to szczególnie ważne, gdy sprzedający lub kupujący mają świadomość, że ich wypełnienie nie będzie zależało wyłącznie od ich woli.

Publikacja: 21.10.2015 06:20

Co to jest klauzula ważności umowy i do czego służy

Foto: Fotolia.com

Klauzula ważności umowy jest zaliczana do tzw. dodatkowych albo uzupełniających zapisów kontraktowych. W przypadku klasycznego kontraktu dotyczącego międzynarodowej sprzedaży towarów nie musi znaleźć zastosowania. Nie ma bowiem wpływu na ważność umowy. Zasadnicze elementy dla takiego dokumentu to ustalenie stron, przedmiotu transakcji, jego ceny i ewentualnie terminu dokonania dostawy. Te ustalenia są wystarczające, aby mówić o umowie sprzedaży.

Praktyka handlowa, w szczególności dla przykładów kontraktów międzynarodowych, wypracowała jednak szereg klauzul dodatkowych, których umieszczenie w umowie może pomóc w prawidłowym przeprowadzeniu transakcji i wyeliminować potencjalne źródła sporów między partnerami. Przykładami takich zapisów mogą być te odnoszące się do sposobu rozstrzygania sporów, waloryzacji lub rewizji ceny, postępowania reklamacyjnego lub gwarancyjnego, pojęcia siły wyższej czy wreszcie poufności albo zakazu reeksportu. Do takich zapisów wolno także zaliczyć klauzule ważności umowy.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego