Prawo zamówień publicznych: skuteczne choć skomplikowane

Rynek doczekał się finału trwających niemal rok zawirowań wokół przetargu na dostawę drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych wraz z 45 miesięcznym serwisem, dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warszawski Sąd Okręgowy ostatecznie oddalił 18 sierpnia 2015 r. odwołanie Spółki Galaxy dotyczące tego postępowania.

Aktualizacja: 13.09.2015 10:04 Publikacja: 13.09.2015 09:10

Prawo zamówień publicznych: skuteczne choć skomplikowane

Foto: www.sxc.hu

Genezy wydarzeń należy szukać 14 sierpnia 2014 roku, kiedy ZUS dokonał pierwszego wyboru najkorzystniejszej oferty w wyżej wskazanym postępowaniu. Nie jest niczym wyjątkowym, że na to rozstrzygnięcie uczestnicy postępowania wnieśli odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Jak wskazuje praktyka, niewielka część kluczowych w danej branży postępowań, znajduje swój finał bez uczestnictwa KIO. Powodem są nieustannie modyfikowane przepisy Prawa zamówień publicznych oraz zupełnie niespójne orzecznictwo KIO, co stwarza ogromne pole do kreowania rzeczywistych lub rzekomych naruszeń procedury przez strony postępowania. Cel jest oczywiście jasny – wykluczenie konkurencji i pozyskanie danego zamówienia. Jakkolwiek by nie oceniać praktyki niektórych Wykonawców, należy pogodzić się po prostu z tym, że korzystają oni ze wszelkich możliwości, aby pozyskać zamówienie.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki