Rezygnacja z urlopu na żądanie za zgodą szefa

Pracodawca nie musi przychylać się do prośby podwładnego, który rozmyślił się co do chęci wykorzystania wolnego na żądanie.

Publikacja: 11.08.2015 06:10

Rezygnacja z urlopu na żądanie za zgodą szefa

Foto: www.sxc.hu

Pracownik uzgodnił ze mną, że następnego dnia weźmie urlop na żądanie, na co wydałem zgodę. Mimo to stawił się w pracy i powiedział, że się rozmyślił. Jak powinienem był postąpić? Czy w takiej sytuacji mam obowiązek dopuścić podwładnego do pracy i uwzględnić cofnięcie wniosku o urlop? – pyta czytelnik.

Osoba zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy ma co do zasady prawo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego, z których cztery dni może wybrać w trybie na żądanie. Urlop na żądanie nie jest jednak urlopem dodatkowym, lecz stanowi część wymiaru wypoczynku. W związku z tym ma taki sam charakter prawny co pozostała część urlopu wypoczynkowego i stosuje się do niego ogólne regulacje urlopowe, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (przykładem jest np. art. 1672 k.p.). Takie stanowisko zajął m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 16 września 2008 r. (II PK 26/08).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama