Aktualizacja: 29.07.2015 06:10 Publikacja: 29.07.2015 06:10
Wkładem do spółki może być np.samochód ciężarowy
Foto: 123RF
Przepisy prawa polskiego, poza spółkami prawa handlowego, przewidują możliwość założenia tzw. spółki cywilnej. Nie ma ona jednak osobowości prawnej i regulowana jest zupełnie innymi przepisami aniżeli pozostałe spółki występujące w polskim porządku prawnym. Regulacje prawne spółki cywilnej umiejscowione zostały bowiem w kodeksie cywilnym, a nie kodeksie spółek handlowych.
Wkład do spółki cywilnej, w myśl art 861 kodeksu cywilnego, może stanowić własność lub inne prawa albo może polegać na świadczeniu usług.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Pojawiają się kolejne informacje o tym, że aktualni menedżerowie spółek Skarbu Państwa składają zawiadomienia karne i pozwy przeciwko swoim poprzednikom.
Notarialne poświadczenie podpisu wymagane jest tylko przy przeniesieniu własności udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Czy po wniesieniu udziałów/akcji spółki do fundacji rodzinnej wszystkich beneficjentów rzeczywistych fundacji rodzinnej należy wskazać jako beneficjentów rzeczywistych tej spółki?
Podejmowanie ryzyka to codzienność zarządu spółki. Jak działać w granicach prawa i uniknąć odpowiedzialności za nietrafione decyzje? Odpowiedzią jest zasada business judgement rule.
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu obowiązuje już kilka lat, ale wypełnienie nakazów w niej zawartych nadal sprawia problemy. Co zrobić, gdy spółka nie może wyłonić ze swojej struktury „prawdziwych” beneficjentów rzeczywistych?
Restrukturyzacja firm jest często niezbędnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej, a jednym z narzędzi dostępnych w ramach tej strategii jest podział spółki.
Za zaległe składki ZUS wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie. Czy ma znaczenie wysokość wkładu poszczególnych wspólników albo zawinione działania jednego z nich?
To na pozór filozoficzne pytanie kryje praktyczny problem. Trudno bowiem uznać za wadliwe (nieważne) coś, co nie istnieje i nigdy nie istniało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas