Reklama
Rozwiń

Zakazane klauzule we wzorcach umów domów opieki

Przedsiębiorca, który stosuje wzorce umów lub regulaminy określające zakres praw i obowiązków jego oraz klienta, musi zadbać, aby nie znalazły się w nich zapisy sprzeczne z prawem. Jeśli tego nie dopilnuje, to zapisy umowy nie będą wiązały konsumenta.

Publikacja: 29.05.2015 05:00

Zakazane klauzule we wzorcach umów domów opieki

Foto: 123RF

Przedsiębiorca, który stosuje niedozwolone klauzule kontraktowe w swoich umowach lub regulaminach, naraża się na określone konsekwencje. Z jednej strony konsument ma prawo się domagać, aby taki zapis nie miał mocy prawnej, z drugiej firma naraża się na zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Stosowanie wzorców umownych jest bardzo powszechne. Jednak należy pamiętać, że korzystanie z nich stawia przedsiębiorcę w uprzywilejowanej pozycji. Z reguły konsument nie ma bowiem wpływu na treść takiego kontraktu i może go tylko podpisać albo z zawarcia umowy w ogóle zrezygnować. I dlatego istnieje wiele przepisów, które mają chronić słabszą stronę, czyli właśnie konsumentów przed umieszczaniem w umowach zapisów naruszających dobre obyczaje, uderzających w interesy klientów i stwarzających przedsiębiorcom możliwość nadużywania ich silniejszej pozycji rynkowej.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji