Aktualizacja: 16.04.2015 02:00 Publikacja: 16.04.2015 02:00
Piotr Wojciechowski
Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Rz: Czy pracodawca może natychmiastowo odsunąć od pracy pracownika, który dopuścił się naruszenia procedur?
Piotr Wojciechowski: Prawo pracy nie przewiduje prawnej możliwości natychmiastowego odsunięcia pracownika od wykonywanej pracy, a wręcz przeciwnie – zatrudniony ma prawo do wykonywania pracy zgodnie z treścią zawartej umowy, a także prawo do dopuszczenia do niej. Odsunięcie od wykonywanej pracy może mieć miejsce tylko wtedy, gdy przepisy prawa przewidują taką możliwość. Przykładem takiego czasowego odsunięcia może być art. 42 § 4 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca może powierzyć zatrudnionemu inną pracę niż ta, która wynika z zawartej z nim umowy o pracę, na trzy miesiące. Nie ma oczywiście przeszkód prawnych, aby odsunąć podwładnego od pracy w przypadkach wyjątkowych, szczególnych. Może to wynikać np. z podejrzenia popełnienia przez niego przestępstwa lub trwania postępowania wyjaśniającego w sprawie stawianych mu zarzutów. Takie praktyki mogą mieć jednak miejsce wyłącznie na mocy porozumienia z samym pracownikiem.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas