Aktualizacja: 10.04.2015 03:30 Publikacja: 10.04.2015 03:30
Foto: www.sxc.hu
Na mocy standardowej gwarancji przedsiębiorstwa macierzystego (ang. parent company guarantee), będącej zabezpieczeniem osobistym, gwarant (spółka macierzysta lub inna powiązana spółka z grupy kapitałowej) gwarantuje należyte i terminowe wykonanie przez stronę umowy (dłużnika głównego będącą spółką z tej samej grupy kapitałowej) zobowiązań wynikających z umowy zawartej z drugą stroną umowy (wierzyciela głównego będącego beneficjentem gwarancji).
Z uwagi na to, że treść gwarancji przedsiębiorstwa macierzystego nie jest regulowana przepisami, strony umowy mogą dostosowywać jej postanowienia do potrzeb danego stosunku zobowiązaniowego.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Dyrektor KIS twierdzi, że zasadniczo podwyższenie kapitału w spółce pokryte wkładem pieniężnym powyżej określonego progu wiąże się z obowiązkiem w zakresie dokumentacji cen transferowych. Wydaje się jednak, że pogląd ten nie jest trafny.
Kodeks spółek handlowych zawiera regulacje mające chronić interes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) przed jego naruszeniem w relacjach z władzami spółki. Jak stosować je w praktyce?
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkania integracyjne pracowników i członków zarządu. Z innymi uczestnikami będzie problem.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.
Jednostka samorządu terytorialnego może wpływać na strategię spółek, kontrolować ich działania oraz wprowadzać mechanizmy korygujące w przypadku nieprawidłowości.
Kiedy spółki komunalne zobowiązane są stosować przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, a w jakich sytuacjach są zwolnione z tego obowiązku?
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas