Przejęcie firmy i pracowników, a staż pracy

Zmiana pracodawcy wskutek transferu oznacza dla pracownika liczenie mu miesięcy i lat zatrudnienia za cały czas pozostawania na etacie. Wchodzi w to też okres wypowiedzenia.

Aktualizacja: 07.04.2015 14:46 Publikacja: 07.04.2015 14:39

Spółka z o.o. powstała z przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej 1 grudnia 2012 r. Przejęła pracownika, który zaczął pracę 15 lutego 2012 r. i ma umowę na czas nieokreślony. Chcemy mu ją wypowiedzieć. Jak liczyć mu okres zatrudnienia? Jak interpretować kodeksowy okres „trzech lat u danego pracodawcy" – czy wchodzi w to też okres pracy przed przekształceniem firmy? – pyta czytelnik.

U czytelnika doszło do zmiany pracodawcy zgodnie z art. 551 § 5 kodeksu spółek handlowych. W myśl niego przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić prowadzoną działalność w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą). Dzięki temu osoba fizyczna dokonująca przekształcenia stała się wspólnikiem spółki przekształconej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki