Nietrzeźwość pracownika a przyczynienie się do szkody

- Podczas wykonywania prac rozbiórkowych doszło do wypadku przy pracy, w wyniku którego uszkodzenia ciała doznał jeden z zatrudnianych przez moją firmę pracowników budowlanych. Jeśli się okaże, że przedsiębiorstwo ponosi odpowiedzialność za wypadek, to czy ze względu na okoliczność, że pracownik był w momencie zdarzenia w stanie nietrzeźwym, zakład ubezpieczeń może stwierdzić jego przyczynienie się do powstania szkody i zmniejszyć wysokość należnego mu odszkodowania? – pyta czytelnik.

Publikacja: 01.04.2015 02:00

Nietrzeźwość pracownika a przyczynienie się do szkody

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Zgodnie z art. 362 k.c., jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Podkreślenia wymaga, iż przyczynieniem się jest każde zachowanie poszkodowanego pozostające w normalnym związku przyczynowym ze szkodą, za którą ponosi odpowiedzialność inna osoba. Z przyczynieniem się do szkody mamy zatem do czynienia wtedy, gdy na podstawie stanu faktycznego sprawy uzasadniony jest wniosek, że bez udziału poszkodowanego szkoda by nie powstała lub nie osiągnęłaby określonych rozmiarów. Wynika to z zasady, zgodnie z którą jeżeli poszkodowany swoim zachowaniem wpłynął na powstanie lub zwiększenie szkody, zasadne jest, by poniósł konsekwencje swego działania. Do zastosowania przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody konieczne jest stwierdzenie, iż jego zachowanie było obiektywnie nieprawidłowe.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama