Wykazywanie w przedsiębiorstwie odpowiedniego wskaźnika osób niepełnosprawnych to jeden z podstawowych obowiązków pracodawców. Wynika on z ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej: ustawa o rehabilitacji).

Jeżeli pracodawca nie spełnia tego parametru albo w inny sposób narusza ustawę o rehabilitacji, musi wpłacić odpowiednią kwotę na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Od 1 stycznia 2015 r. w związku ze zmianą ordynacji podatkowej przedsiębiorcy nabrali wątpliwości, jaki jest ostateczny termin uregulowania tych kwot.

Jakie należności

Do wpłat na PFRON zaliczamy m.in. te:

- z tytułu niezapewniania ustawowego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych (art. 21 ust. 1, 2a, 2b i 2g ustawy o rehabilitacji),

- związane z nieprzystosowaniem środowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych (art. 23 ustawy o rehabilitacji),

- związane z niezgodnym z przepisami gospodarowaniem środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (art. 33 ust. 4a, 4a1 ustawy o rehabilitacji).

W myśl art. 49 ust. 1 ustawy o rehabilitacji stosuje się do nich odpowiednio ustawę z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 749). Jednak uprawnienia organów podatkowych określone w tej ustawie przysługują prezesowi zarządu PFRON.

Pracodawcy wpłacają je do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym pojawiły się okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat. Równocześnie zarządowi Funduszu przekazują deklaracje miesięczne i roczne poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego według wzoru ustalonego w rozporządzeniu MPiPS.

Przykład

Pracodawca deklaruje wpłatę na PFRON, bo nie zapewnia ustawowego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych (DEK-I-0). Za styczeń 2015 r. powinien ją uregulować do 20 lutego 2015 r.

Jakie daty

Pracodawcy dokonujący wpłat na PFRON z powodów wskazanych w art. 49 ust. 1 ustawy o rehabilitacji mieli wątpliwość, czy od 1 stycznia 2015 r., gdy ostatni dzień terminu wpłaty przypada np. na sobotę, mogą ją uregulować w poniedziałek. Tak jak robili to dotychczas.

W stanowisku z 23 stycznia 2015 r. (PK4.8011.17.2015) Ministerstwo Finansów – Departament Polityki Podatkowej wyjaśniło, że 22 stycznia br. na stronie internetowej www.mf.gov.pl zamieszczono komunikat w sprawie terminu składania deklaracji podatkowych w związku z nowym brzmieniem art. 12 § 5 ordynacji podatkowej w kontekście ustawy o rehabilitacji. Wynika z niego, że przy terminach wpłat na PFRON nie zmieniły się przepisy dla pracodawców. Jeżeli więc ostatni dzień terminu na wpłatę przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Natomiast Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych 30 stycznia 2015 r. (BON-I-52312.32.2015.PM) wskazało, że ponieważ ustawa o rehabilitacji nie przewiduje innej regulacji odnoszącej się do końca terminu przypadającego w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, należy stosować art. 12 § 5 ordynacji podatkowej.

Oznacza to, że po 1 stycznia 2015 r. przy wpłatach na PFRON nic się nie zmieniło przy terminie ich regulowania.

Przykład

Ostatni dzień na wpłatę do PFRON za maj 2015 r. przypada 20 czerwca br., czyli w sobotę. Pracodawca będzie mógł jej dokonać 22 czerwca, czyli w poniedziałek, uwzględniając art. 12 § 5 ordynacji podatkowej.

—Mateusz Brząkowski, radca prawny, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych