Spółka z o.o.: rozliczenie straty po zatwierdzeniu sprawozdania

Niezależnie od osiągniętego przez spółkę z o.o. wyniku finansowego jego rozdysponowanie jest możliwe dopiero po podjęciu uchwały przez organ zatwierdzający.

Publikacja: 04.03.2015 02:00

Spółka z o.o.: rozliczenie straty po zatwierdzeniu sprawozdania

Foto: www.sxc.hu

- W jaki sposób przebiega ewidencja osiągniętej w roku obrotowym straty w spółce z o.o.? Jak ująć w księgach zdarzenia związane z pokryciem straty, jeśli nastąpiłoby to z dopłat wspólników? – pyta czytelniczka.

Trzy miesiące od dnia bilansowego – tyle czasu daje ustawa o rachunkowości na sporządzenie sprawozdania finansowego. Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości zarząd spółki musi zapewnić sporządzenie sprawozdania finansowego w tym terminie. Wykazany w sprawozdaniu wynik finansowy jest wypadkową osiągniętych przez spółkę przychodów oraz poniesionych kosztów. Dodatni wynik finansowy spółka osiąga, gdy uzyskane przez nią przychody są wyższe od poniesionych kosztów. Odwrotna relacja oznacza poniesienie straty. Osiągnięty przez jednostkę zysk podlega podziałowi, a strata odpowiednio pokryciu. Niezależnie od osiągniętego wyniku finansowego decyzja o jego rozliczeniu jest możliwa dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. A to, zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, powinno nastąpić nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki