Aktualizacja: 04.03.2015 02:00 Publikacja: 04.03.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
- W jaki sposób przebiega ewidencja osiągniętej w roku obrotowym straty w spółce z o.o.? Jak ująć w księgach zdarzenia związane z pokryciem straty, jeśli nastąpiłoby to z dopłat wspólników? – pyta czytelniczka.
Trzy miesiące od dnia bilansowego – tyle czasu daje ustawa o rachunkowości na sporządzenie sprawozdania finansowego. Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości zarząd spółki musi zapewnić sporządzenie sprawozdania finansowego w tym terminie. Wykazany w sprawozdaniu wynik finansowy jest wypadkową osiągniętych przez spółkę przychodów oraz poniesionych kosztów. Dodatni wynik finansowy spółka osiąga, gdy uzyskane przez nią przychody są wyższe od poniesionych kosztów. Odwrotna relacja oznacza poniesienie straty. Osiągnięty przez jednostkę zysk podlega podziałowi, a strata odpowiednio pokryciu. Niezależnie od osiągniętego wyniku finansowego decyzja o jego rozliczeniu jest możliwa dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. A to, zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, powinno nastąpić nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Od wtorku, 1 października 2024 r. wystartowała scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Połączenia z dotychczasowymi numerami urzędów skarbowych będą automatycznie przekierowywane na infolinię.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Do 25 grudnia powinny działać mechanizmy zgłoszeń zewnętrznych. RPO utworzył w związku z tym specjalny zespół.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
Podczas wizyty funkcjonariuszy w firmie ważna jest znajomość zasad i procedur. Pomoże ona szybko i rzetelnie wyjaśnić i zakończyć sprawę.
Większość spółek komandytowych funkcjonuje w obrocie jako tzw. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowe. W takiej spółce odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki ponosi spółka z o.o.
Jeżeli walne zgromadzenie spółki akcyjnej wyda zarządowi wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw spółki, to jest ono dotknięte sankcją nieważności.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” sporo miejsca poświęcamy tematyce funkcjonowania spółek komunalnych.
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Sąd Najwyższy stosuje prymat dyrektyw wykładni celowościowej w stosunku do przepisów regulujących obowiązek zawierania umów o odprowadzanie ścieków przez spółkę komunalną.
Spółki gminne nie powinny być tworzone w dowolnych celach, ale służyć zaspokojeniu potrzeb wspólnoty samorządowej. Co to w praktyce oznacza?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas