Aktualizacja: 23.01.2015 07:17 Publikacja: 23.01.2015 06:47
Foto: www.sxc.hu
Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowego rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczącego kontroli prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej. Chodzi o opłaty za przejazd np. ciężarówkami po drogach krajowych.
Inspektorzy transportu drogowego, gdy w trakcie kontroli stwierdzą, że urządzenie do naliczania opłat jest źle ustawione albo nie ma na nim środków, mają ustalić, kto za to odpowiada. Zmieniona ustawa o drogach publicznych określa bowiem, że co do zasady karę zapłaci przewoźnik, chyba że okaże się, że zawinił jego pracownik. Przed zmianą ustawy kara automatycznie była nakładana na kierowcę.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Podczas wizyty funkcjonariuszy w firmie ważna jest znajomość zasad i procedur. Pomoże ona szybko i rzetelnie wyjaśnić i zakończyć sprawę.
Przeszukanie biura to często jedna z pierwszych czynności podejmowanych w postępowaniu karnym (a czasem jeszcze przed jego wszczęciem), która może znacząco wpłynąć na dalszy przebieg tego postępowania.
Ustawa określa roczne limity okresów, przez jakie wszystkie organy kontroli mogą prowadzić postępowanie u danego przedsiębiorcy. Obowiązują tu jednak wyjątki. Co może wówczas zrobić przedsiębiorca?
Covid spowodował nie tylko poważne problemy w aspekcie zdrowotnym, ale też skomplikował funkcjonowanie całej gospodarki. Skutkowało to całkowitym rozregulowaniem rynku i potężnymi zmianami cen, dostępności produktów i zapotrzebowania na pracowników.
Blisko sześć milionów zł od premiera Mateusza Morawieckiego na aktywizację wyborców dla fundacji mediów związanej z Tomaszem Sakiewiczem. – Środki poszły wyłącznie do grupy prawicowo-konserwatywnej i mediów zleceniobiorcy – wykazała kontrola KPRM.
Państwowa Inspekcja Pracy ma uzyskać prawo przekształcania umów cywilnoprawnych w stosunek pracy. Już teraz organizacje powinny przeanalizować stosowany model B2B, aby ograniczyć związane z tym ryzyka. Na co powinny zwrócić uwagę? Kiedy model B2B się obroni?
Kontrola Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) budzi uzasadnione obawy wśród przedsiębiorców, w szczególności biorąc pod uwagę wysokość potencjalnych kar.
Kończą się prace nad pierwszym pakietem deregulacyjnym i już wkrótce ruszą konsultacje kolejnych propozycji - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas