Aktualizacja: 19.12.2014 06:40 Publikacja: 19.12.2014 06:40
Foto: Fotorzepa, Maciej Kaczanowski
Kto w zakładzie pracy może przeprowadzać kontrole? Zasadniczo to kompetencja inspektorów pracy, działających w zakresie właściwości terytorialnej okręgowych inspektoratów pracy, obejmujących swoim zasięgiem obszar poszczególnych województw (art. 22 ust. 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 404 ze zm., dalej ustawa o PIP).
Główny inspektor pracy ma też prawo wyznaczyć inspektora do przeprowadzenia czynności kontrolnych i stosowania środków prawnych na terenie innego OIP lub nawet poza terytorium Polski, jeśli stosunek pracy podlega prawu polskiemu. Gdy zakład ma przejść kompleksowe badanie, dotyczące nie tylko prawnej ochrony pracy, lecz również z zakresu BHP, OIP może w tym celu oddelegować dwóch inspektorów. To jednak rzadka praktyka, gdyż drugi inspektor mógłby w tym czasie samodzielnie kontrolować inny podmiot. Dlatego inspektorowi częściej będzie towarzyszył inny pracownik PIP, mający niezbędną wiedzę z kontrolowanego zakresu. Może to być pracownik OIP, który na co dzień zajmuje się np. udzielaniem porad lub podinspektor pracy lub kandydat na to stanowisko, który nabiera doświadczenia i praktyki w sprawdzaniu pracodawców. Niewykluczone jest także badanie przeprowadzone przez inspektora w asyście przedstawiciela zagranicznej instytucji bądź służby, do zadań której należy ochrona pracy (art. 22 ust. 3 ustawy o PIP). Udział takich osób w działaniach kontrolnych wymaga imiennego upoważnienia wydanego przez głównego lub okręgowego inspektora pracy.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas