Rz: Na co mogą liczyć osoby świadczące dozwoloną świąteczną pracę w święto ?11 listopada?
Janusz Sejmej:
Pracodawca musi zapewnić inny dzień wolny od pracy pracownikowi (w ciągu okresu rozliczeniowego) wykonującemu pracę ?w święto. Jeżeli nie jest możliwe odebranie dnia wolnego w tym terminie, etatowcowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia ?w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.
A jeśli nie uda się oddać dnia wolnego w zamian za taką pracę do końca okresu rozliczeniowego i w efekcie dojdzie do przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, to czy taką aktywność należy zrekompensować jednym, czy dwoma dodatkami?
Gdy nieudzielenie dnia wolnego za pracę w święto spowoduje przekroczenie normy średniotygodniowej w okresie rozliczeniowym, praca taka stanowi nadliczbową z wszelkimi konsekwencjami, jakie przepisy wiążą z taką aktywnością. Przede wszystkim pracownik otrzyma dodatek za pracę przekraczającą normę średniotygodniową w wysokości 100 proc. ?(art. 151
1
§ 2 k.p.), poza dodatkiem z racji nieotrzymania dnia wolnego za pracę ?w święto, o którym mowa ?w art. 151
11
§ 3 k.p. Te przepisy to dwa niezależne od siebie tytuły do otrzymania dodatku do wynagrodzenia i w razie ich zbiegu podwładny ma otrzymać wynagrodzenie na podstawie obu tych tytułów. Oznacza to, że w takiej sytuacji otrzyma dwa dodatki w łącznej wysokości 200 proc. wynagrodzenia.
E-usługi w Święto Niepodległości dozwolone są wtedy, gdy praca wykonywana jest na rzecz zagranicznego kontrahenta, dla którego ten dzień jest normalnym dniem pracy. Czy z tej możliwości skorzysta ten, kto tylko współpracuje z obcym kontrahentem, aby razem wykonać pracę dla podmiotu trzeciego – ostatecznego, polskiego odbiorcy zamówionej usługi?
Możliwość wykonywania pracy w niedziele i święta przy świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy odbiorcą takiej konkretnej usługi jest podmiot mający siedzibę poza Polską i takie dni są dniami pracy u niego. Tego przepisu nie stosuje się, gdy odbiorca usług świadczonych w sposób określony w nim ma siedzibę w Polsce.
Czy zdalna praca będąca faktycznie dyżurem (pod telefonem) powinna być potraktowana tak jak każda świąteczna praca?
Jeżeli pracodawca poleci pracownikowi dyżur, czyli pozostawanie poza normalnymi godzinami pracy ?w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z angażu ?w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (art. 151
5
§ 1 k.p.), to za czas dyżuru pełnionego w domu nie przysługuje rekompensata czasem wolnym lub wynagrodzeniem (art. 151 § 3 k.p.). Natomiast pozostawanie ?w dyspozycji pracodawcy ?w zakładzie lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy jest czasem pracy (art. 128 § 1 k.p.). Oznacza to, że jeżeli etatowiec będzie miał wyznaczoną pracę w normalnych godzinach pracy w święto, nawet jeżeli polegać ona będzie na pozostawaniu ?w gotowości do jej wykonania poza zakładem w zakresie telepracy, jest rekompensowana tak jak praca w święto dniem wolnym od pracy lub dodatkiem do wynagrodzenia, gdy taki dzień nie zostanie udzielony.
—rozmawiała ?Anna Abramowska