Nie.

W kodeksie pracy nie przewidziano szczególnej regulacji dotyczącej odpowiedzialności pracodawcy wobec pracownika za wyrządzoną mu szkodę. Znajdują się tam tylko normy dotyczące odwrotnej relacji – gdy to podwładny wyrządzi szkodę pracodawcy.

Zgodnie z art. 119 k.p. pracownik, który wyrządził pracodawcy szkodę ?z winy nieumyślnej, odpowiada do wysokości wyrządzonej szkody. Odszkodowanie nie może jednak przewyższać równowartości trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego podwładnemu w dniu wyrządzenia szkody. Z kolei art. 122 k.p. wskazuje, że szkodę wyrządzoną umyślnie pracownik musi naprawić ?w pełnej wysokości.

Powyższych zasad nie stosuje się, gdy to pracodawca wyrządzi szkodę podwładnemu. Szef odpowiada wówczas na ogólnych zasadach, tj. na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Odpowiedzialność oparta na zasadach cywilnoprawnych ma – w porównaniu z regulacjami ?z kodeksu pracy – charakter bardziej restrykcyjny. Nie obowiązuje bowiem ograniczenie do trzykrotności wynagrodzenia w przypadku wyrządzenia szkody z winy ?nieumyślnej. W myśl art. 300 k.p. ?w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy k.c., jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Zgodnie zaś z art. 415 k.c., kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, ma obowiązek ją naprawić.

Pracownik musi jednak udowodnić winę pracodawcy, szkodę i jej wysokość oraz związek przyczynowy między zawinionym zachowaniem pracodawcy a szkodą.

Anna Telec ?radca prawny, ?prowadzi kancelarię prawa pracy

Podstawa prawna: art. 119, art. 122, art. 300 kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

Podstawa prawna: art. 415 kodeksu cywilnego – ustawa z 23 kwietnia 1964 r. (tekst jedn. 2014 r., poz. 121 ze zm.)