Pracownik jest zatrudniony na dwóch etatach u tego samego pracodawcy. Pierwsza umowa o pracę obejmuje pełny etat, a druga – jedną trzecią etatu. Czy dla każdej z umów pracownikowi przysługuje oddzielny urlop wypoczynkowy?
– pyta czytelniczka.
Tak.
Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy oddzielnie ?dla każdego ze stosunków pracy, ?w których pozostaje.
Nie ma także przeszkód, aby etatowiec pozostawał jednocześnie w dwóch stosunkach pracy u tego samego pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa odrębnie dla każdej z umów o pracę.
Termin, w jakim należy udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, jest kwestią pozostawioną do uzgodnienia między pracownikiem i pracodawcą. Zgodnie z art. 163 k.p. urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem nie obejmuje się jedynie części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 k.p. (tzw. urlopu na żądanie przysługującego w wymiarze czterech dni w roku).
Pracodawca ustala termin urlopu bezpośrednio z pracownikiem, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Dotyczy to także pracodawcy, ?u którego nie działa taka organizacja związkowa.
Te same zasady dotyczą sytuacji, gdy pracownik pozostaje w dwóch stosunkach pracy. Nie ma przepisu nakazującego udzielanie urlopów wypoczynkowych wynikających z równoległego zatrudnienia w tym samym czasie. Brak takiej regulacji może jednak prowadzić do sytuacji, w której pracownik korzystający ?z urlopu wypoczynkowego musi jednocześnie świadczyć pracę ?u drugiego pracodawcy. Z punktu widzenia celu urlopu, jakim jest zapewnienie etatowcowi wypoczynku, właściwe jest więc takie uzgodnienie terminu urlopów, aby były one udzielone jednocześnie, a podwładny w tym czasie rzeczywiście wypoczywał. Jest to tym bardziej istotne, gdy pracownik został zatrudniony ?na dwóch etatach u tego samego pracodawcy. Wtedy szef nie może się zasłaniać niewiedzą ?o dodatkowych zajęciach zarobkowych pracownika.
Podstawa prawna: art. 163 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Anna Telec ?radca prawny, prowadzi ?kancelarię ?prawa pracy