Nie.
Zgodnie z ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej za przedsiębiorców uznaje się wspólników spółki cywilnej. Takiego statusu nie ma natomiast sama spółka. Przedsiębiorca, który zawiera umowę spółki cywilnej, nadal prowadzi działalność we własnym imieniu.
Zasadą jest, że osoba fizyczna może podjąć działalność gospodarczą już ?w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji ?o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Aby uzyskać wpis do takiej ewidencji, trzeba złożyć wypełniony wniosek CEIDG-1 będący jednocześnie zgłoszeniem do urzędów statystycznego i skarbowego oraz zgłoszeniem płatnika składek do ZUS. Zgłoszenie samego przedsiębiorcy jako osoby ubezpieczonej do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego następuje niezależnie od wniosku CEIDG-1, na formularzu ZUS ZUA, składanym bezpośrednio do ZUS w ciągu siedmiu dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń.
We wniosku CEIDG-1 przedsiębiorca wskazuje, czy zawarł umowę spółki cywilnej. W razie zawarcia takiej umowy po uzyskaniu wpisu do ewidencji powinien złożyć wniosek o zmianę wpisu, również na formularzu CEIDG-1, w ciągu siedmiu dni od zmiany danych. Uaktualnienia danych dokonuje się po uzyskaniu dla spółki cywilnej REGON ?w urzędzie statystycznym (trzeba złożyć w tym celu wniosek na druku RG-1) oraz NIP w urzędzie skarbowym (wniosek składa się na druku NIP-2 z załącznikiem NIP-D). Jeżeli po wprowadzonej zmianie przedsiębiorca będzie prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie ?w formie spółki cywilnej, trzeba zaznaczyć to w treści wniosku.
Przy podejmowaniu decyzji o zawarciu umowy spółki cywilnej warto pamiętać, ?że wspólnicy odpowiadają solidarnie ?za zobowiązania spółki. Zawarcie takiej umowy może także ograniczyć uprawnienie do zawieszenia działalności. W razie wykonywania działalności ?w formie spółki cywilnej jej zawieszenie jest bowiem skuteczne pod warunkiem, że z takiego rozwiązania skorzystali wszyscy wspólnicy.
podstawa prawna: art. 4, art. 14, art. 14a ust. 2-2b, art. 25-30 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.)
podstawa prawna: art. 860–875 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 121)