Przy częściowej wpłacie należy wydać imienne świadectwo tymczasowe.

Zgodnie z art. 335 § 1 zdanie drugie kodeksu spółek handlowych na dowód częściowej wpłaty należy wydać imienne świadectwa tymczasowe, albowiem dokumenty akcji na okaziciela nie mogą być wydawane przed pełną wpłatą.

Zgodnie zaś z § 2 tego przepisu dokumenty akcji imiennych mogą być wydawane przed pełną wpłatą. Każdorazowa wpłata powinna być uwidoczniona na dokumentach – czy to świadectwach tymczasowych, czy akcjach imiennych.

Według § 4 wspomnianego przepisu dokumenty akcji lub świadectw tymczasowych, wydane przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego, są nieważne.

Spółka akcyjna musi wydać imienne świadectwa tymczasowe w celu udokumentowania dokonanej częściowej wpłaty na akcje na okaziciela. Jest to dokument imienny i nie może być wydany na okaziciela.

Świadectwo tymczasowe ?– jak sama nazwa wskazuje – jest dokumentem, który jest wydawany na pewien określony czas, i w efekcie końcowym będzie zastąpione akcją. Z kolei czas ważności jest określony między wystawieniem świadectwa tymczasowego a dokonaniem pełnej wpłaty na akcje.

Imienne świadectwa tymczasowe są zbywalne i można je zastawiać. Akcjonariusz ma roszczenie o wydanie świadectwa tymczasowego, gdy dokonał częściowej wpłaty na akcje. Również akcjonariusz ma roszczenie o zamianę świadectwa na akcje po opłaceniu całości akcji.

Do świadectw tymczasowych stosuje się odpowiednio przepisy art. 328 § 1 kodeksu spółek handlowych, a więc dokument akcji powinien być sporządzony na piśmie i zawierać następujące dane:

Stosownie do § 2 ww. przepisu dokument winien być opatrzony pieczęcią spółki oraz podpisem zarządu, przy czym podpis może być mechanicznie odtwarzany. Nie można pominąć, że statut może przewidywać dodatkowe postanowienia dotyczące treści dokumentu akcji oraz jego formy.

Naruszenie przepisów z  § 1 pkt 1, 2 i 4 lub § 2 powodu-?je nieważność dokumentu akcji.

Akcjonariusz nabywa roszczenie o wydanie dokumentu akcji w terminie miesiąca od dnia rejestracji spółki. Na takie żądanie zarząd ma obowiązek wydać dokumenty akcji ?w terminie tygodnia od dnia zgłoszenia roszczenia przez akcjonariusza. Jednak zgodnie z art. 335 kodeksu spółek handlowych nie zawsze jest to możliwe, ponieważ zgodnie ?z tym przepisem ograniczono możliwość korzystania przez akcjonariusza z roszczenia ?o wydanie dokumentu akcji. Chodzi tu o sytuację, gdy taka akcja nie jest w pełni opłacona.