Czy szef może zwolnić za trzydniowym wypowiedzeniem zatrudnioną na umowę ?o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika zawartą na pięć miesięcy? Po półtora miesiąca pracy kobieta nie stawiła się w firmie i przysłała kurierem zaświadczenie od lekarza, że jest w ciąży, oraz zwolnienie lekarskie. Czy można ją zwolnić? – pyta czytelnik?
Nie.
Pracodawca nie może się rozstać ?z tą pracownicą. Tak jak ?u pozostałych etatowców tak i tu nie wolno mu wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę ?z zatrudnioną na podstawie umowy na zastępstwo w okresie ciąży.
Uwaga! Umowę tę można jednak wcześniej rozwiązać, ale wyłącznie na mocy porozumienia stron lub bez wypowiedzenia z winy pracownicy albo za wypowiedzeniem w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Warto zwrócić uwagę, że umowa na czas zastępstwa nieobecnego pracownika to szczególna odmiana angażu na czas określony. Zawiera się ją na okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy zastępowanej osoby. Taka absencja to nic innego, jak wszystkie zawieszenia obowiązku świadczenia pracy niezawinione przez pracownika (np. urlop macierzyński, urlop wychowawczy, choroba). Ponieważ etatowca zatrudnia się po to, aby zastąpić innego, umowa ta rozwiązuje się z chwilą powrotu do firmy zastępowanej osoby. Czasami tego dnia powrotu nie można konkretnie ustalić. Dlatego pod tym względem umowy te różnią się od innych zawieranych na czas określony. Nie są to jednak typowe umowy terminowe. Lepiej więc, aby strony określiły, do kiedy ona trwa:
Umowę na czas zastępstwa można rozwiązać z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Wynosi on trzy dni robocze.
Stosunek pracy zatrudnionej na czas zastępstwa, która zaszła w ciążę w czasie trwania umowy, też podlega szczególnej ochronie. Dlatego szef nie może jej ani wypowiedzieć, ani rozwiązać z nią umowy o pracę ?w okresie ciąży.
Uwaga!
Ochrona ta nie obejmuje możliwości ustania stosunku pracy w czasie ciąży ?w związku z upływem terminu, na jaki umowa była zawarta. Angaż nie przedłuża się też do dnia porodu, gdyby przekraczał miesiąc, a uległby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Choć szef nie może wymówić umowy brzemiennej przyjętej na zastępstwo, to z chwilą powrotu do pracy zastępowanego rozwiąże się ona i nie trzeba podejmować dodatkowych czynności prawnych.