Po kilku tygodniach przerwy po poprzednim angażu ponownie zatrudniamy tego samego pracownika. Czy mamy wobec niego obowiązki BHP? Czy zachowuje ważność poprzednie szkolenie?

Co do zasady osoba przyjmowana do pracy podlega badaniom wstępnym ?i szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa ?i higieny pracy. Są od tego pewne wyjątki. Zgodnie z art. 229 § 1 k.p. wstępnym badaniom nie podlegają przyjmowani ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub o takich samych warunkach pracy. Ważne przy tym, aby przerwa między zawarciem nowego angażu a rozwiązaniem lub wygaśnięciem poprzedniego nie przekroczyła 30 dni.

Przy dłuższym okresie konieczne są badania wstępne. Nie ma obecnie znaczenia to, że np. w międzyczasie osoba ta pracowała w innej firmie na podobnym stanowisku i w związku z tym ma ważne badania lekarskie. Jeżeli nie współpracujemy z tą osobą przez ponad 30 dni, to niezależnie od jej innego zatrudnienia, trzeba jej zapewnić lekarskie badania wstępne.

Z kolei szkolenie BHP nie jest wymagane przed dopuszczeniem pracownika do zadań wtedy, gdy podejmuje je na tym samym stanowisku, które miał u pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem kolejnej umowy (art. 2373 § 2 k.p.). I tu powstaje mały problem. Nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie 21 marca 2011 r., wprowadziła do art. 229 § 1 k.p. okres 30 dni w miejsce sformułowania „bezpośrednio". Nowelizacją tą nie zmieniono jednak nic w obowiązku zapewnienia szkolenia wstępnego, gdzie pozostawiono pojęcie „bezpośrednio".

Wielu ekspertów prawa pracy i osób zajmujących się BHP uważa, że przez analogię powinniśmy odnosić do tego 30-dniowy termin z art. 229 § 1 k.p. Takie rozwiązanie byłoby w pełni logiczne i jak najbardziej uzasadnione. Niemniej ustawodawca nie zmienił treści przepisów o szkoleniach wstępnych, uznając jednocześnie, że wcześniej używane pojęcie „bezpośrednio" w odniesieniu do badań wstępnych wymaga wyraźnej zmiany na „w ciągu 30 dni". Delikatnie mówiąc, można to określić jako błąd ustawodawcy. Niestety, nie ma podstaw, aby do szkoleń wstępnych stosować odpowiednio regulacje dotyczące badań wstępnych i tam wskazany okres przerwy.

Słowo „bezpośrednio" oznacza „zaraz po czymś, natychmiast, niezwłocznie". Nie można swobodnie odnosić go do pewnego – w końcu nie tak krótkiego – przedziału czasu. Zasadniczo mówimy tutaj o kolejnym dniu po ustaniu poprzedniego zatrudnienia lub pierwszym dniu po ewentualnej przerwie świątecznej czy weekendowej.