Stosownie do art. 356 § 1 kodeksu spółek handlowych może się zdarzyć, że akcja imienna będzie związana ?z obowiązkiem powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Za te świadczenia spółka ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie, i to również wtedy, gdy bilans spółki nie wykazuje zysku. Przy czym wspomniane wynagrodzenie nie może przewyższać zwykłego wynagrodzenia przyjętego w obrocie.
Przykładem świadczeń niepieniężnych może być dostarczanie surowca własnej produkcji do zakładu produkcyjnego, niezbędnego w procesie produkcyjnym, wykonanie periodyczne analiz w zakresie posiadanych umiejętności np. księgowych czy technologicznych.
Uwaga! Przeniesienie na inną osobę akcji imiennych ?z obowiązkiem powtarzających się świadczeń niepieniężnych może być dokonane tylko za zgodą spółki.
Obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych może być realizowany co do zasady bezpośrednio na rzecz spółki, a pośrednio także na rzecz innych osób (w imieniu spółki). Istotne jest, aby obowiązek ten powtarzał się. To oznacza, że może to być świadczenie okresowe albo wiele świadczeń jednorazowych.
Opisywane akcje mogą być przenoszone tylko za zgodą spółki. Brak takiej zgody oznacza, że przeniesienie akcji jest nieważne.
Z uwagi na ten szczególny obowiązek spółka musi mieć na uwadze swoje dobro, a więc może odmówić zgody na przeniesienie akcji imiennej na inną osobę. Może to jednak nastąpić tylko z ważnych powodów, bez obowiązku wskazania innego nabywcy.
W przypadku gdy następuje niewykonanie lub nienależyte wykonanie powtarzających się świadczeń związanych z akcją imienną, statut spółki może przewidywać odszkodowanie umowne za stan rzeczy, który może doprowadzać do szkód powstałych w związku niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązku przez akcjonariusza posiadającego akcje imienne.